Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 13.07.2012

Unia nie da pieniędzy na inwestycje w energię?

Parlament Europejski nie chce, by z unijnych pieniędzy finansować w latach 2014-2020 rozbudowę infrastruktury do przesyłu gazu i ropy oraz LNG. - Negocjacje jeszcze trwają - przekonuje jednak eurodeputowany PO Jan Olbrycht.
Jan OlbrychtJan OlbrychtParlament Europejski
Posłuchaj
  • Relacja Tomasza Majki (IAR)

Tylko polski operator Gaz-System planuje budowę do 2014 roku ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych.
Jan Olbrycht przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że jedynie inwestowanie w bezpieczeństwo energetyczne dotyczące błękitnego paliwa ma szanse na unijne wsparcie. Pozostałe cele - raczej nie. Sprawozdawca PE ds. rozporządzenia na temat Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznawał, że w czasie kryzysu Unia niechętnie widzi inwestycje infrastrukturalne. - Jest szansa na wsparcie inwestycji dotyczących przesyłu gazu. Na inne projekty będzie duży opór ze strony partii Zielonych w Parlamencie Europejskim, ale też sprzeciw popłynie od wielu rządów - przekonuje eurodeputowany.
Jan Olbrycht przyznaje, że na razie Parlament Europejski zgodził się jedynie, by przyszły wieloletni budżet wspierał jedynie budowę i modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej.
Doktor Piotr Wawrzyk, wiceszef katedry europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje w rozmowie z IAR, że w czasie kryzysu Polsce będzie bardzo trudno uzyskiwać unijne wsparcie na inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne. - W trudnych czasach energetyka schodzi na dalszy plan. Priorytetami dla państw członkowskich są te projekty, które dają już teraz nowe miejsca pracy a nie za kilka lat- przypomina politolog.
W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął poprawki do pakietu legislacyjnego w sprawie wydawania funduszy spójności z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Teraz ten dokument będzie negocjowany z Radą UE, czyli wszystkimi rządami.
Cypr, który przewodniczy obecnie Unii Europejskiej liczy, że już nawet w październiku dojdzie do politycznego porozumienia dotyczącego przyszłego wieloletniego budżetu UE.
W czerwcu tego roku Komisja Europejska zaproponowała, by w latach 2014 - 2020 na politykę spójności Wspólnota przeznaczyła łącznie 336 miliardów euro, z czego Polska może uzyskać nawet 80 miliardów euro.

Głosami m.in. posłów Zielonych, europosłowie komisji PE odrzucili w czwartek zgłoszoną przez Olbrychta poprawkę, by z funduszy unijnych w ramach zwiększania bezpieczeństwa energetycznego można było finansować rozwój sieci przesyłowych gazu ziemnego i ropy naftowej, infrastruktury magazynowania gazu naturalnego i ropy naftowej oraz infrastruktury LNG (gaz skroplony).
Pozostał zapis, że celem ma być "poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez budowę i modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej".

IAR/PAP

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>