Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 15.09.2012

Premier Słowacji: nie będziemy żebrać w Europie

- Nie boimy się dyscypliny finansowej. Wiemy, że teraz jest czas, kiedy trzeba walczyć o Europę - powiedział w specjalnym wywiadzie dla radiowej Jedynki Robert Fico.
Robert FicoRobert FicoWikipedia/Xmetov

Słowacy gotowi są na wyrzeczenia, bo wspólną walutę europejską - jak wspominał polityk - przyjęli bardzo pozytywnie. - To był krok naprzód, między innymi dla prowadzenia biznesu. Jeśli pan zapyta, czy Słowacy chcą powrotu do narodowej waluty, to odpowiedzą, że nie, że trzeba walczyć o euro – powiedział Robert Fico w rozmowie z Krzysztofem Renikiem.

Dlatego Słowacja wspiera unijny Pakt Fiskalny, a także związane z nim oszczędności, a nie myśli o wyjściu ze strefy euro. - Jako kraj nie możemy myśleć o zmianie waluty, czy wyjściu z Unii Europejskiej. To oznaczałoby między innymi dewaluację. Jesteśmy przekonani, że Europa potrzebuje większej dyscypliny finansowej i nie boimy się tego. Słowacja nie będzie chodziła po Europie z kapeluszem, żeby zbierać pieniądze. Postaramy się sami zmniejszyć deficyt - zapowiedział szef słowackiego rządu.

Polityk twierdzi, że nie obawia się protestów rodaków. -To dlatego, że Słowacy bardzo pozytywnie oceniają nasze członkostwo w Unii. Ludzie wiedzą, że teraz musimy coś zrobić, nie tylko dla Słowacji, ale i dla całej Europy. Mieszkańcy Słowacji rozumieją, o co toczy się gra – zapewniał.

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Robert Fico zapowiedział, że jego rząd nie będzie podnosił VAT-u, a podatki zwiększy tylko najbogatszym, także firmom oraz bankom. - Dokonujemy też zmian w prawie pracy, zapraszamy wszystkich do dyskusji na ten temat. Nasze działania nie są skierowane przeciw przedsiębiorczości - deklarował polityk.

Premier Słowacji mówił też m.in. o kondycji słowackiego rolnictwa, które - jego zdaniem - wymaga szybkiego ratunku. - Jest mi przykro, że importujemy rzeczy, które wcześniej sami produkowaliśmy. Chcemy to zmienić. Chcemy, żeby Słowacja była samowystarczalna w produkcji podstawowych towarów rolnych - dodał szef rządu.

Co zyskali Słowacy przez 20 lat niepodległości? A co dała im wspólna europejska waluta? Jak z perspektywy Bratysławy wygląda kryzys w strefie euro i przyszłość relacji z Polską? O tym wszystkim słuchaj w nagraniu całego wywiadu Krzysztofa Renika z premierem Republiki Słowacji.

ei