Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 25.09.2012

Ludzie starsi w dżungli wolnego rynku

- To paradoksalne: mimo że osoby starsze mają bogatsze doświadczenie życiowe niż młodsi, są bardziej łatwowierne. Z reguły, dlatego że akcje marketingowe kierowane do tej grupy, są przeprowadzane w tak, by te osoby czuły się dowartościowane - mówi prof. Piotr Błędowski, gerontolog, ekonomista SGH.
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Jedni chcą coś od nich wziąć. Na przykład mieszkanie. Inni wolą im coś sprzedać. Na przykład najdroższy na świecie komplet garnków. Uważaj - jutro łowcy seniorów mogą przyjść także do twoich rodziców albo dziadków.

Bardziej podatni na manipulację

Coraz częściej osoby starsze padają ofiarą cudownych leków, wyjątkowych promocji, czy odwróconej hipoteki, która bywa szalenie niekorzystna finalnie. - Jest cały szereg cech, które sprawiają, że osoby starsze rzeczywiście łatwiej jest skłonić do określonych zachowań - przyznaje prof. Piotr Błędowski, gerontolog, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.

Wszystkie audycje z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdziesz TU >>

Gość Kuby Strzyczkowskiego zastrzega, że na sprawę bezpieczeństwa osób starszych w naszym kraju należy spojrzeć z dwóch stron: chodzi o zwykłe przestępstwa jak wyłudzanie pieniędzy metodą "na wnuczka" oraz działania różnego rodzaju firm, które to działania są na krawędzi prawa. - Mówi się już o "siwej" gospodarce. Ta gospodarka będzie odkrywała coraz więcej nisz, które będą atrakcyjne dla producentów towarów i dostawców usług adresowanych do starszych osób - zauważa ekspert.

Obecnie w Polsce żyje 6,5 mln osób po 60. roku życia, badania wskazują, że w 2030 roku ta liczba wzrośnie do 9,5 mln osób. Jak ustrzec siebie lub najbliższych przed pułapką niezwykłych okazji, które stają się przyczyną zmartwień, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw" 26.09.2012.

Zapraszamy także do przeczytania artykułu "Polowanie na siwego" Tomasza Molgi i Sebastiana Stodolaka w tygodniku "Wprost".

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.