Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 07.11.2012

Cięcia w budżecie UE: duży ruch w Europie

Kanclerz Angela Merkel będzie przekonywać premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, by porzucił drastyczne plany cięć.
UE ma projekt kolejnych sankcji wobec RosjiUE ma projekt kolejnych sankcji wobec RosjiParlament Europejski

Konsultacje i mobilizacja sił w sprawie wysokości wydatków w unijnym budżecie na lata 2014-2020. Do szczytu w Brukseli, na którym powinny zapaść ostateczne decyzje pozostały dwa tygodnie, a w stolicach europejskich duży ruch. Do Londynu leci niemiecka kanclerz na rozmowy z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, którego ma przekonywać do ustępstw, a który grozi wetem, jeśli wydatki w budżecie nie zostaną ograniczone. Angela Merkel będzie też w Brukseli, gdzie spotka się z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i europosłami. Do Brukseli przylatuje również minister do spraw europejskich Piotr Serafin, by rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy’em.
Od ubiegłego tygodnia obowiązuje nowy projekt unijnego budżetu, zaproponowany przez Cypr kierujący pracami Wspólnoty, który ograniczył wydatki o ponad 50 miliardów euro w porównaniu z propozycją Komisji. Unijne kraje są w tej sprawie podzielone. 15 państw korzystających ze wsparcia polityki spójności jest przeciwnych jakimkolwiek cięciom wydatków.
W tej grupie jest Polska, która zgodnie z najnowszą propozycją traci niecałe 5 miliardów euro i obecnie może liczyć na mniej niż 73 miliardy euro z unijnej kasy. Znacznego ograniczenia wydatków w budżecie, nawet do dwustu miliardów euro, chce Wielka Brytania, wspierana przez Szwecję i Danię. Cięć, choć już nie tak radykalnych, domagają się też Niemcy, Francja, Holandia i Finlandia.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>