Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 16.11.2012

NIK o wykorzystaniu funduszy unijnych

W 2011 roku wykorzystano 96 procent środków, które planowano przeznaczyć na realizację różnych programów rozwojowych.
Według wstępnych założeń projektu nowelizacji, NBP będzie mógł kupować obligacje na rynku wtórnym.Według wstępnych założeń projektu nowelizacji, NBP będzie mógł kupować obligacje na rynku wtórnym. sxc.hu

Najgorzej wydajemy pieniądze z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Założenia tego programu zostały zrealizowane jedynie w 52 procentach. Z raportu NIK wynika, że problemem jest tu dwustopniowy proces podejmowania decyzji, który znacznie wydłużył okres od złożenia wniosku do wypłaty środków.

Bardzo dobre wskaźniki notują krajowe programy operacyjne, z których środki rozdysponowano na poziomie prawie 95 procent. Na przykład program Infrastruktura i Środowisko, który finansuje między innymi budowę dróg i autostrad został zrealizowany na poziomie 97 procent. Spośród krajowych programów najgorzej wypada program Innowacyjna Gospodarka, z którego budżetu wydano 87 procent środków, które założono w budżecie na 2011 rok.
Podobnie wygląda sytuacja z programami regionalnymi. Z raportu NIK wynika, że założenia budżetowe w tym obszarze zrealizowano na poziomie 98,5 procent. Najlepiej unijne środki wydaje województwo opolskie, które wykorzystało w 2011 roku prawie 100 procent przyznanych środków. Najgorzej lubuskie, które wykorzystało niewiele ponad 97 procent.