Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 06.12.2012

Tak ma wyglądać przyszłość Unii Europejskiej

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozesłał dokument, który przedstawia kalendarz realizacji kolejnych etapów zacieśniania unii walutowej, w tym stworzenia budżetu eurolandu.
Flagi państw UEFlagi państw UEeuropa.eu

Dokument będzie podstawą decyzji na szczycie UE 13-14 grudnia.

Dokument, opracowany przy udziale czwórki przewodniczących (Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i eurogrupy) to kontynuacja debaty o zacieśnianiu unii walutowej i gospodarczej. W odpowiedzi na problemy eurolandu, jakie ujawnił kryzys zadłużenia, a zwłaszcza brak koordynacji polityk gospodarczych i budżetowych, przywódcy państw UE już na szczycie w czerwcu ustalili, że na szczycie w grudniu podejmą decyzje ws. dalszej integracji wraz z tzw. mapą drogową.
Jedną z najdalej idących propozycji, która wywołuje też najwięcej kontrowersji, jest budżet eurolandu zwany "zdolnościami fiskalnymi". Raport czwórki argumentuje, że poza eurolandem wszystkie unie walutowe są obdarzone osobnymi centralnymi zdolnościami fiskalnymi. Budżet eurolandu w założeniu autorów raportu miałby być finansowany ze składek narodowych państw euro lub nowych własnych dochodów np. z podatku od transakcji finansowych albo z obu jednocześnie.