Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 30.01.2013

Polska nie zakaże sprzedaży papierosów mentolowych i slimów

Polska nie poprze projektu unijnej dyrektywy tytoniowej. Liczymy się z konsekwencjami - powiedział rzecznik ministra zdrowia Krzysztof Bąk.
Polska nie zakaże sprzedaży papierosów mentolowych i slimówsxc.hu

3 stycznia Polska otrzymała projekt dyrektywy, która ma wprowadzić na terenie Unii Europejskiej zakaz sprzedaży papierosów smakowych, w tym popularnych mentolowych oraz papierosów cienkich, tak zwanych slimów.

Resort zdrowia został zobowiązany do przygotowania projektu stanowiska rządu w tej sprawie, po uwzględnieniu opinii ministerstw: rolnictwa, finansów i gospodarki. Projekt w środę był rozpatrywany przez Komitet do spraw europejskich MSZ.
Postrzeganie treści dyrektywy różni się w poszczególnych resortach. Ministerstwo Zdrowia wskazuje m.in. na szkodliwość palenia i koszty ponoszone na leczenie chorób związanych z tytoniem. Według danych resortu z powodu palenia papierosów umiera rocznie 90 tys. osób, co stanowi 25 proc. wszystkich zgonów w kraju. W Polsce pali papierosy 9 mln osób.
Stanowisko resortu rolnictwa dotyczące projektu dyrektywy tytoniowej jest negatywne. Ministerstwo zauważa, że Polska jest największym producentem wyrobów tytoniowych, ich eksport - to 36 proc. wartości eksportu produktów rolno-spożywczych. Wpływy do budżetu w 2012 roku z tytułu akcyzy na papierosy wyniosły 20 mld zł.
Komisja rolnictwa wezwała rząd, aby podjął działania na rzecz sformowania koalicji państw członków UE sprzeciwiających się tym zakazom. W ocenie MSZ, prace w UE nad dyrektywą prawdopodobnie potrwają ok. dwu lat, a nowe przepisy mogłyby wejść w życie w roku 2015 lub 2016.
Projekt nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej przewiduje, że opakowania papierosów i produktów tytoniowych muszą być w 75 proc. pokryte wizualnymi i słownymi ostrzeżeniami zdrowotnymi. Zabronione ma być również umieszczanie na opakowaniach elementów promocyjnych. Zniknąć mają też informacje dotyczące substancji smolistych, nikotyny i tlenku węgla, które znajdują się z boku opakowania. Według KE informacje te wprowadzały w błąd, dlatego zamiast nich pojawi się prosty komunikat, że dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka.
Kraje członkowskie mogą jeszcze zaostrzyć przepisy i wprowadzić w uzasadnionych przypadkach jednolite opakowania bez znaków firmowych i logo marki.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk