Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 17.05.2013

Fabryki w Bangladeszu wracają do pracy po katastrofie

Światowi producenci odzieży wymogli na rządzie w Dhace deklaracje dotyczące poprawy bezpieczeństwa w bangladeskich fabrykach. Zakłady mogą więc wznowić produkcję
Fabryki w Bangladeszu wracają do pracy po katastrofieGlow Images/East News

Setki fabryk odzieżowych w Dhace, stolicy Bangladeszu, wznowiły produkcję. Została ona wstrzymana 24 kwietnia, gdy runął budynek Rana Plaza, mieszczący pięć takich zakładów.

Była to największa taka katastrofa w dziejach Bangladeszu. Zginęło 1127 osób.

Po tragedii część fabryk odzieżowych zamknięto ze względów bezpieczeństwa, a personel innych odmówił pracy.

W środę władze kraju podpisały porozumienie w sprawie bezpieczeństwa pracy z przedstawicielami zachodnich koncernów, dla których produkują miejscowe zakłady. Przystąpili do niego tacy giganci, jak H&M oraz Inditex, właściciel marki Zara. Wśród sygnatariuszy są też m.in. Primark, Tesco, Carrefour, C&A, Marks & Spencer i Benetton.

Na mocy porozumienia ma zostać powołany m.in. niezależny inspektor, odpowiedzialny za wprowadzenie w życie programu wiarygodnej i efektywnej kontroli przeciwpożarowej.

Związek producentów i eksporterów odzieży postanowił w związku z tym wznowić pracę w zakładach.
Bangladesz jest drugim po Chinach producentem odzieży na świecie. Tysiące tamtejszych fabryk działają jednak w fatalnych warunkach, w budynkach stawianych bez żadnych zezwoleń i kontroli bezpieczeństwa. Katastrofy budowlane zdarzają się więc nader często.

IAR, bk

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

''