Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 21.05.2013

Unia Europejska nie wesprze gazu łupkowego

Nie będzie ani poparcia ani potępienia - mówi IAR wysoki rangą dyplomata, pytany o szczegóły, mającej się odbyć debaty w tej sprawie, na unijnym szczycie w Brukseli.
Unia Europejska nie wesprze gazu łupkowegoWikimedia Commons/Ruhrfisch

W środę na kilka godzin do belgijskiej stolicy zjeżdżają europejscy przywódcy, by rozmawiać między innymi o sprawach energetycznych.

Gaz łupkowy wywołuje w Unii kontrowersje i ożywione dyskusje. Są kraje, jak Polska, które wiążą z nim duże nadzieje i takie, jak Francja, które zakazały jego wydobywania, przychylając się do tych opinii, które sugerują szkodliwy wpływ wydobycia gazu łupkowego na środowisko, oraz wody gruntowe.

Wysoki rangą unijny dyplomata powiedział, że dyskusja na szczycie nie przesądzi o przyszłości gazu łupkowego. Dodał, że w kwestiach energetycznych każdy kraj podejmuje suwerenne decyzje.

W projekcie wniosków na szczyt mowa jest o konieczności rozwoju rodzimych źródeł energii, nie precyzując jakich, ale można się domyślać, że chodzi między innymi o gaz łupkowy czy węgiel. W dokumencie zapisano też, że Komisja Europejska ma przygotować strategię dotycząca rodzimych źródeł energii.

A zatem ci, którzy sądzą, że Bruksela chce zablokować wydobycie gazu łupkowego, w projekcie wniosków na szczyt potwierdzenia dla tej tezy nie znajdą. Co oczywiście nie oznacza, że Komisja przestanie się łupkami interesować. Wiadomo bowiem, że ma zamiar do końca roku przygotować unijne przepisy w tej sprawie, choć nie jest jasne na ile będą one rygorystyczne, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe.

''