Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 04.09.2013

Polska spadła w rankingu konkurencyjności! Raport WEF

Globalny Indeks Konkurencyjności jest bardzo ważny dla zagranicznych inwestorów. Traktują go jako pierwszy etap selekcji rynków, na których będą inwestować.
Polska spadła w rankingu konkurencyjności Raport WEFGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP: przedsiębiorcy, wśród których prowadzono badanie, zwracają uwagę na nieprzewidywalność polskiego systemu podatkowego (źr. IAR)
Czytaj także

Lepsze drogi i komunikacja, ale fatalne przepisy podatkowe. Narodowy Bank Polski przedstawił najnowszy raport World Economic Forum o konkurencyjności.

Nasz kraj uplasował się w tym roku na 42. pozycji, co oznacza spadek o jedno miejsce. Skład czołówki pozostaje niezmienny od lat - w tym roku kolejny raz pierwsza jest Szwajcaria, drugi Singapur, trzecia Finlandia, czwarte Niemcy i piąte Stany Zjednoczone.

Jak mówi Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP, przedsiębiorcy, wśród których prowadzono badanie, zwracają uwagę na nieprzewidywalność polskiego systemu podatkowego. Stawki podatków ich zdaniem są mniej dokuczliwe niż restrykcyjne prawo pracy i nieefektywna biurokracja.

Raport wykazał także, że w Polsce poprawia się jakość infrastruktury. Przedsiębiorcy chwalą nowe drogi i coraz lepszą dostępność internetu. Podkreślają też stopniową poprawę równouprawnienia kobiet.

Ustalenia dokumentu  ” Globalny raport konkurencyjności 2013-2014" przygotowanego przez World Economic Forum (WEF). przedstawił w środę Narodowy Bank Polski, który jest jego współautorem.

Ranking konkurencyjności wykorzystywany w raporcie jest oparty na Globalnym Indeksie Konkurencyjności (GCI), pierwszy raz opracowanym w 2004 r. Indeks ten jest szczególnie istotny dla zagranicznych inwestorów, którzy traktują go jako pierwszy etap selekcji rynków, na których będą inwestować. Stanowi on źródło analizy porównawczej.

NBP wyjaśnił, że zgodnie z definicją konkurencyjności jako "zbioru instytucji, polityk oraz czynników determinujących poziom wydajności w danym kraju", punktacja Globalnego raportu konkurencyjności jest obliczana na podstawie danych publicznych i prywatnych w podziale na 12 kategorii - w tzw. filarach konkurencyjności, które razem tworzą pełny obraz konkurencyjności danego kraju.

PAP/IAR/agkm