Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 15.10.2013

Odwrócony kredyt hipoteczny uratuje nasze emerytury?

- Świadczenie pieniężne wypłacane, najczęściej co miesiąc, w ramach odwróconego kredytu hipotecznego może być pewnym uzupełnieniem do emerytury czy renty - mówił w Jedynce Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków PolskichKrzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków PolskichWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Krzysztof Pietraszkiewicz o odwróconym kredycie hipotecznym, umowie dożywocia i rencie dożywotniej (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów ma być rozpatrywany projekt założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym oraz propozycja uregulowania instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego w zamian za przeniesienie własności nieruchomości (umowa dożywocia lub renta dożywotnia).

Odwrócony kredyt hipoteczny to rozwiązanie dotąd w Polsce nie stosowane. - Mogliby z niego skorzystać właściciele, którzy posiadają trzy mieszkania. W zamian za zabezpieczenie tą własnością mogliby otrzymywać od banku jednorazową lub comiesięczną wypłatę. Co najważniejsze, nieruchomość przez cały czas należałaby do beneficjenta, bank by jej nie przejmował. Stałoby się to dopiero po okresie rozliczenia - tłumaczył w "Sygnałach dnia" Krzysztof Pietraszkiewicz.

Odwróconych kredytów hipotecznych udzielałyby banki, więc byłaby to działalność objęta kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Inaczej jest w przypadku znanych już w polskim prawie umowy dożywocia lub renty dożywotniej.

- To są dwa rozwiązania mające oparcie w Kodeksie Cywilnym, ale bez nadzoru jakiejkolwiek instytucji państwowej. Moim zdaniem, żeby zapewnić pewien spokój, tego typu działalność również należy objąć regulacjami, żeby nie dochodziło do tego, że przejęta na własność innej instytucji nieruchomość nagle nie daje żadnych pożytków beneficjentowi, na przykład na skutek zbankrutowania firmy, która świadczy tego typu usługi - podkreślał prezes Związku Banków Polskich.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy