Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 12.11.2013

Szczyt klimatyczny. Czy Polska spełni warunki UE ws. emisji CO2?

Unia Europejska chce, żeby do 2050 roku emisję dwutlenku węgla ograniczyć o co najmniej 20 procent. Polska jest temu przeciwna, gdyż mogłoby to zagrozić zapaścią jej gospodarki opartej na węglu kamiennym. Temat będzie dyskutowany podczas trwającego w Warszawie szczytu klimatycznego ONZ.
Szczyt klimatyczny. Czy Polska spełni warunki UE ws. emisji CO2?Glow Images/East News

- Chcemy wywiązać się z tego, co przyjęliśmy do 2020 roku i jesteśmy na dobrej drodze. Dziś mamy już ponad 11 procent energii zielonej, czyli więcej niż większość innych krajów. Nasz bilans energetyczny jest jednak w dużej części oparty o węgiel i nagle nie da się tego zmienić. Jeśliby ktoś chciał, żebyśmy swoją politykę energetyczną oparli o inne źródło pierwotne, to musiałby nam zagwarantować wsparcie finansowe takiego procesu - podkreślał w "Popołudniu z Jedynką" Andrzej Czerwiński (PO).

Szczyt klimatyczny COP19 - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Jan Szyszko (PiS) zwracał z kolei uwagę, że nowi członkowie UE redukuję emisję CO2 szybciej niż kraje tzw. starej pietnastki.  - Niektóre z tych krajów dokonały redukcji w ramach tak zwanego czystego mechanizmu finansowania. Innymi słowy wypchnęły swój brudny przemysł poza strefę Unii Europejskiej i w ten sposób dokonali redukcji swojej emisji, biorą za to jeszcze grube pieniądze - dodał.

Szczyt klimatyczny. Janusz Piechociński odpiera zarzuty niemieckiej prasy >>>

Krzysztof Kozłowski (Twój Ruch) przekonywał, że skuteczna redukcja emisji dwutlenku węgla jest możliwa tylko przy globalnym porozumieniu, obejmującym również Azję i Amerykę Północną (USA, Kanada). - Unia Europejska odpowiada za emisję gazów na poziomie 14-15 procent w skali światowej. Sama Unia, teoretycznie nawet przy całkowitej redukcji, nie rozwiąże więc tego problemu - mówił.

Korolec o szczycie klimatycznym: rozpoczynamy negocjacje globalnej umowy >>>

Ludwik Dorn (Solidarna Polska) stwierdził natomiast, że kierunek przyjęty przez Unię Europejską jest całkowicie nieskuteczny. - Usiłuje ona być prymusem, licząc na to, że dobry przykład przekona innych. Tymczasem do 2011 roku światowy przyrost emisji dwutlenku węgla wynosił 50 procent, podczas gdy w krajach Dalekiego Wschodu było to 150 procent, a w Chinach 200 procent - dowodził.

Szczyt klimatyczny - audycje specjalne i debaty w Jedynce >>>

Zdaniem Piotra Chmielowskiego (SLD) Polska w pierwszej kolejności powinna zadbać o to, by wykorzystywanie węgla w gospodarce odbywało się jak najmniejszym kosztem dla środowiska. - Jesteśmy od węgla uzależnieni, nie uciekniemy od tego. Jeżeli chcemy być konkurencyjni to musimy powiedzieć wprost: najpierw nowoczesne technologie, które ograniczą zanieczyszczanie środowiska, o dopiero później zastanawiajmy się co dalej - podkreślał.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

A już w czwartek 14 listopada w Polskim Radiu odbędzie się debata pod hasłem "Jak rozmawiać o zieleni?". Transmisję wideo będzie można śledzić na stronie radiowej Jedynki. Zapraszamy!

pg

>>>Zapis całej Debaty Jedynki