Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 19.02.2014

Bezrobotni z Unii będą szukać pracy w Polsce?

- Od 2007 roku w całej Unii Europejskiej widać społecznie skutki kryzysu, które odbijają się na rynku pracy. Alarmujące jest bezrobocie wśród osób młodych, które w UE osiągnęło już 23 procent - mówi w audycji "Żyjemy w Europie" Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.
Przedsiębiorcy są obecnie w sytuacji dość dużej niepewności, i albo poszukują bardziej elastycznych form zatrudnienia, albo oszczędności jeśli chodzi o koszty pracyPrzedsiębiorcy są obecnie w sytuacji dość dużej niepewności, i albo poszukują bardziej elastycznych form zatrudnienia, albo oszczędności jeśli chodzi o koszty pracyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Niepokojące bezrobocie w krajach UE (Europa od kuchni/Trójka)
Czytaj także

W Grecji kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia ma 63 proc. młodych osób, w Polsce - 28 proc. - Niepewność pracy jest coraz większa, wzrasta wskaźnik dotyczący zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, szczególnie wśród tych, którzy nie są zdecydowani, by tak pracować - podkreśla Izabela Przybysz.

Jak mówi gość Trójki, powinniśmy liczyć się z tym, że bezrobotni z innych krajów będą szukać zatrudnienia w Polsce. - Zgodnie z zasadami unijnymi, zakładającymi między innymi swobodny przepływ ludności, poszukujący pracy mogą się przemieszczać. Nie powinno nas dziwić, jeśli na nasze ogłoszenie odpowie osoba z innego kraju. Mamy obowiązek nie dyskryminować jej podczas rozmowy kwalifikacyjnej - przypomina rozmówczyni Ernesta Zozunia.

Do Polski najchętniej w poszukiwaniu pracy przyjeżdżają obywatele Bułgarii czy Rumunii, z kolei Polacy jako cel emigracji zarobkowej wybierają Wielką Brytanię i Niemcy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych odpowiadała na pytania słuchaczy.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mk,ei)