Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 30.04.2014

mBank ma wypłacić odszkodowania 1247 klientom "nabitym we franki"

mBank (dawniej BRE Bank) musi zapłacić 1247 klientom odszkodowania za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. W środę Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok w tej sprawie sądu pierwszej instancji. Rzecznik banku zapowiedział wniesienie kasacji.
Franki szwajcarskieFranki szwajcarskieWikimedia Commons, MadGeographer

Pozew zbiorowy przeciw bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wniósł Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie. Zarzucił on bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005 - 2006.
Klienci banku uważali, że w umowach tzw. starego portfela znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Wskazywali, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych, bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie. Ich zdaniem od stycznia 2009 r. do końca lutego 2010 r. stracili ok. 5 mln zł.

Pełnomocnik
Iwo Gabrysiak. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

- Oddalenie apelacji pozwanego dowodzi, że dzięki ustawie o pozwach zbiorowych konsumenci są równorzędnymi partnerami wobec takich instytucji, jak banki czy inne duże przedsiębiorstwa i mogą skutecznie dochodzić swoich praw - mówi adwokat Iwo Gabrysiak, pełnomocnik grupy konsumentów.

- Jest to pierwsze tego typu rozstrzygnięcie, biorąc pod uwagę skalę, a dokładniej liczbę osób po stronie powodowej. Myślę, że może to wpłynąć na popularyzację instytucji powództw grupowych, która w Polsce jest obecna stosunkowo od niedawna - dodaje Gabrysiak.

Pozew złożony 2010 roku

20 grudnia 2010 r., w imieniu reprezentanta grupy - Miejskiego Rzecznika Konsumentów, Małgorzaty Rothert, kancelaria Wierzbowski Eversheds złożyła w Sądzie Okręgowym w Łodzi pozew przeciwko mBank.

Bankowcy o pozwie zbiorowym za kredyty walutowe: bez szans >>>

6 maja 2011 r., po przeprowadzeniu rozprawy Sąd Okręgowy w Łodzi wydał postanowienie, mocą którego uznał, że złożone powództwo nadaje się rozpoznania w postępowaniu grupowym.

Postanowienie Sądu zostało zaskarżone przez pozwany mBank, jednakże w dniu 28 września 2011 r., na posiedzeniu niejawnym Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie oddalił zażalenie Banku.

Do pozwu przystąpiło 1247 klientów

Sprawa wróciła wówczas do Sądu Okręgowego w Łodzi, który w dniu 28 grudnia 2011 r. na posiedzeniu ustalił treść ogłoszenia, które zostało opublikowane w dniu 31 stycznia 2012 r. Zgodnie z decyzją Sądu - osoby zainteresowane przystąpieniem do pozwu zbiorowego miały na to 2 miesiące od daty ukazania się ogłoszenia. Do dnia 31 marca 2012 r. do grupy przystąpiło 1247 konsumentów.

19 września 2012 r. uprawomocniło się postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 6 września 2012 r., określające ostateczny skład grupy na 1247 osób.

29 listopada 2012 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie mBank w przedmiocie ustalenia gotówkowej kaucji na zabezpieczenie przyszłych ewentualnych roszczeń banku o zwrot na jego rzecz kosztów procesu. To rozstrzygnięcie definitywnie zakończyło formalny etap rozpoznawania pozwu grupowego i pozwoliło sądowi podjąć działania mające na celu merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy.

Pierwsza rozprawa z czerwcu 2013 roku

19 czerwca 2013 r. odbyła się rozprawa merytoryczna przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Podczas rozprawy wnioski dowodowe banku zostały oddalone jako zbędne dla rozstrzygnięcia i zgłoszone dla zwłoki. Odbyły się mowy końcowe pełnomocników stron. Sąd zamknął przewód sądowy i odroczył ogłoszenie wyroku do 3 lipca 2013 r.

3 lipca 2013 r. Sąd Okręgowy w Łodzi ogłosił wyrok, kończąc tym samym postępowanie w I instancji. Według Sądu, mBank, pobierając raty kredytu od konsumentów – członków grupy, pobierał je częściowo bezprawnie, a kwoty te podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi. Ostatecznie, 30 kwietnia 2014 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację mBanku.

Materiały prasowe/PAP, awi