Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Anna Wiśniewska 21.07.2014

Bankructwo SKOK "Wspólnota". Czy podobny los spotka inne Kasy?

Klienci Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wspólnota” mają nie lada problem, bo od piątku wypłaty pieniędzy z kont są zamrożone. „Wspólnota” była w tak złej sytuacji, że Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się złożyć wniosek o upadłość Kasy. Czy inne SKOK-i może czekać podobny los?
BankrutBankrutGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O sytuacji finansowej SKOK-ów mówiła w audycji Bardzo Ważny Projekt Programu 3 Polskiego Radia Monika Sajewicz z dziennika „Rzeczpospolita” /Paweł Sołtys/
Czytaj także

- SKOK „Wspólnota” to jedna z czterech Kas, o której było wiadomo, że jest w bardzo złej sytuacji. Już w zeszłym roku w tej Kasie był wprowadzony zarządca komisaryczny. Było jasne, że uratować ją będzie bardzo ciężko, między innymi ze względu na jej wielkość i ciężar gatunkowy problemów – mówi Monika Sajewicz z dziennika „Rzeczpospolita”. – Samodzielna naprawa w przypadku tej Kasy była wykluczona, gdyż skala problemu była za duża – dodaje.

Klienci nie mają powodów do niepokoju

Zgodnie z prawem wszystkie depozyty będzie pokrywał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

- Klienci nie mają powodów do niepokoju. Po pierwsze depozyty w SKOK są gwarantowane na takich samych zasadach jak bankowe, czyli jest to równowartość 100 tys. euro, a więc na dziś ok. 414 tys. zł. Będą one zatem pokrywane w całości. Po drugie, co ważne, te pieniądze zostaną klientom wypłacone bardzo szybko. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma na to maksymalnie 20 dni, a z tego, co wiadomo, chce to zrobić dużo szybciej. Ta procedura już trwa. W tej chwili jest sporządzana lista klientów – deponentów i w najbliższych dniach powinna zostać wybrana instytucja, która fizycznie zajmie się wypłatą tych depozytów – wyjaśnia Sajewicz. – Kiedy wypłaty zostaną uruchomione, wystarczy, że klienci zgłoszą się z dokumentem tożsamości, aby otrzymać pieniądze w gotówce bądź przelewem na wskazane konto – dodaje.

Trudna sytuacja w innych SKOK-ach

Komisja Nadzoru Finansowego otwarcie przyznaje, że postępowania naprawcze trwają w większości Kas, a w części jest zarząd komisaryczny.

- W ponad 20 SKOK-ach jest też prowadzone postępowanie w sprawie ewentualnego wprowadzenia zarządcy komisarycznego – mówi Skajewska.

Jak wyjaśnia dziennikarka, dalszy los poszczególnych Kas zależy od ich sytuacji finansowej. Może okazać się, że w przypadku SKOK-ów z mniejszymi problemami niż „Wspólnota” znajdą się instytucje chętne do ich przejęcia.

- Celem jest długotrwałe zapewnienie bezpieczeństwa depozytów. W przypadku innych Kas mogą zostać zastosowane łagodniejsze środki niż ogłoszenie upadłości – uważa Sajewicz.

Paweł Sołtys, awi