Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 08.08.2014

Utrata dokumentów może nas sporo kosztować. Jak je zastrzec?

Polacy coraz częściej zgłaszają w bankach fakt utraty dokumentów. Jeszcze kilka lat temu do bazy DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zgłaszano ok. 40 tys. takich przypadków rocznie. Dzisiaj jest to trzykrotnie więcej. Świadomość dbania o swoje bezpieczeństwo w społeczeństwie rośnie. Niestety od dwóch lat rośnie również liczba prób wyłudzeń.
PaszportPaszportGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O zastrzeganiu utraconych dokumentów mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wakacje to okres, który sprzyja kradzieżom dokumentów i nadużyciom. Widać to w statystykach.

- Statystyki potwierdzają, że tendencja zgłaszania dokumentów do centralnej bazy DOKUMENTÓW ZASTRZEŻONYCH jest wzrostowa. Ilość tych dokumentów w okresie letnim znacząco nie odbiega jednak od średniej całorocznej. W II kwartale tego roku zostało zastrzeżonych ponad 32 tys. dokumentów i udało nam się uchronić osoby przed wyłudzeniem ok. 7800 kredytów, co daje łączną kwotę 180 mln zł – mówi Dariusz Kozłowski, wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji. – Maksymalna kwota, jaka została zablokowana, to 24 mln zł. Do tej próby wyłudzenia kredytu doszło w województwie kujawsko-pomorskim – dodaje.

Najwięcej prób wyłudzeń kredytów jest w najbogatszych regionach Polski: w województwie mazowieckim i śląskim.

Można się jednak zabezpieczyć przed próbami kradzieży dokumentów.

- Należy pilnować swoich dokumentów. Kiedy zauważymy, że nie posiadamy przy sobie dokumentów, a nie wiemy, czy zostały one skradzione, czy je zgubiliśmy, natychmiast należy pójść do placówki bankowej i zastrzec taki dokument, a następnie zgłosić taką kradzież na policji i do Urzędu Gminy – radzi Kozłowski.

SMS poinformuje nas o próbie wyłudzenia

Możemy również skorzystać z usługi polegającej na poinformowaniu nas SMS-em o ewentualnej próbie wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko w banku.

- Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło tzw. Strażnika Kredytu. To jest usługa polegająca na tym, że jeśli na naszą tożsamość brany jest kredyt w banku, to na numer telefonu, który zgłosiliśmy wcześniej, wysyłany jest SMS z informacją, że właśnie procesowany jest wniosek kredytowy. Jeżeli to nie my dokonywaliśmy takich czynności w banku, jest to dla nas sygnał, że nasze dokumenty zostały przez kogoś pozyskane i ktoś próbuje wykorzystać je do wyłudzenia kredytu. Jeśli chodzi o system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, również myślimy nad nową usługą, którą chcielibyśmy wprowadzić wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi, informującą o tym, że nasz dokument został gdzieś wykorzystany – informuje Kozłowski.

Działa już system zastrzegania kart płatniczych, który uruchomił Związek Banków Polskich. Dzwoniąc pod numer 828 828 828, można zastrzec wszystkie swoje skradzione bądź zgubione karty płatnicze.

Elżbieta Szczerbak, awi