Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 26.08.2014

Upadłość konsumencka: nowe przepisy coraz bliżej. Co się zmieni?

Sejm, na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, rozpatrzy poprawki Senatu do nowych przepisów o upadłości konsumenckiej, które poluzowują warunki ogłoszenia bankructwa osobistego. O ułatwienia w oddłużeniu konsumentów od dawna zabiega Rzecznik Praw Obywatelskich.
BankrutBankrutGlow Images/East News

Poprawki Senatu mają charakter głównie redakcyjny i nie wprowadzają żadnych zasadniczych zmian do przyjętej niemal jednogłośnie przez Sejm noweli.

Upadłość konsumencka: łatwiej będzie wyplątać się z długów >>>
Nowe przepisy zdecydowanie łagodzą rygory ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wykluczając oddłużenie tylko tych osób, które popadły w kłopoty z powodu winy umyślnej lub rażącej niedbałości. Zakładają, że w imię humanitaryzmu bankructwo i oddłużenie konsumenta będzie w szczególnych okolicznościach możliwe nawet bez zaspokojenia wierzycieli i ustalenia planu spłat długu.
O ułatwienia w ogłoszeniu bankructwa i oddłużeniu konsumentów od dawna zabiegał Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Obecne przepisy za bardzo restrykcyjne"
- Obecnie obowiązujące przepisy o upadłości konsumenckiej okazały się zbyt restrykcyjne. Z naszych analiz wynika, że na 1875 wniosków, ogłoszono tylko 36 upadłości! Jest więc zainteresowanie, ale nie można z tego rozwiązania skorzystać. Upadłość konsumencka nie stanowi więc dla dłużników realnego instrumentu oddłużenia - oceniła Katarzyna Łakoma, dyrektorka Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Niższy koszt procedury
Te problemy mają przynajmniej częściowo rozwiązać nowe przepisy. Nowela obniża koszty całej procedury i przewiduje udzielanie "pożyczki" ze Skarbu Państwa na jej opłacenie. Opłata stała przy przystąpieniu do procedury upadłościowej ma być obniżona z 200 do 30 zł. A "pożyczka" ma być spłacana z majątku dłużnika po jego likwidacji, lub - w szczególnych wypadkach - nawet całkowicie darowana. Ustawa wprowadza też m.in. odstąpienie od rygoryzmu i formalizmu przy postępowaniu upadłościowym - sąd będzie mógł pominąć drobne braki we wnioskach i oświadczeniach konsumenta. Pozwala ponadto na bankructwo, jeśli dłużnik miał tylko jednego wierzyciela, co obecnie jest niemożliwe.
Upadłość konsumencka przestanie być procedurą tylko dla bogaczy >>>
Według noweli konsument uzyska możliwość zawarcia układu z wierzycielami w ramach postępowania upadłościowego, co ma mu np. umożliwić zachowanie mieszkania w zamian za ustalony za zgodą większości wierzycieli indywidualny plan spłat. Maksymalny okres oddawania długów - w ramach planu spłaty - skrócono z 5 do 3 lat.
Poza tym w sytuacji, gdy dłużnik - na potrzeby spłaty zadłużenia - sprzeda mieszkanie, będzie mu przysługiwała większa niż dotychczas suma na pokrycie kosztów wynajmu - z obecnej 12-krotności średniego czynszu najmu do 24-krotności średniego czynszu najmu.

Prawnik Piotr Zimmerman, Kancelaria Zimmerman i Wspólnicy o upadłości konsumenckiej.

Źródło: CNN Newsource/x-news

PAP, awi