Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 28.08.2014

Odwrócona hipoteka: kredyty także w walucie obcej?

Sejmowa komisja finansów chce, by osoby zainteresowane odwróconym kredytem hipotecznym mogły go zaciągać w walucie obcej. Według projektu o odwróconym kredycie bank będzie wypłacał klientowi świadczenie, zabezpieczone hipoteką ustanowioną np. na mieszkaniu.
Odwrócona hipotekaOdwrócona hipotekaGlow Images

W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła też poprawkę PO, zgodnie z którą rozwiązania związane z odwróconym kredytem hipotecznym nie będą podlegały obowiązującej ustawie o kredycie konsumenckim. Szefowa komisji Krystyna Skowrońska (PO) argumentowała, że rządowy projekt w sprawie odwróconego kredytu hipotecznego ma "lepsze i bardziej szczegółowe zabezpieczenia dla kredytobiorców".
Dobre i złe strony odwróconej hipoteki >>>
Ponadto posłowie komisji rekomendowali zgłoszoną przez Związek Banków Polskich (ZBP) poprawkę do projektu. - W projekcie nie uwzględniono jednoznacznego zapisu, który wskazuje, że spadkobierca ma prawo spłacić kredyt i otrzymać prawo do nieruchomości, albo z tego prawa zrezygnować i rozliczyć się z bankiem z różnicy pomiędzy kredytem a wartością nieruchomości - podkreśliła Skowrońska.
Zgodnie z propozycją ZBP spadkobierca będzie miał prawo w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy spłacić kredyt i zatrzymać nieruchomość albo zrzec się prawa do niej i rozliczyć się z bankiem z nadwyżki.
Kto będzie udzialał kredytu?
Takiego kredytu, zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości, będą mogły udzielać banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Podlegają one Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w państwach macierzystych. Ma to zapewnić bezpieczeństwo kredytobiorcom, głównie osobom starszym.
Zgodnie z projektem bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez określony czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości. Choć kredyt ma być oferowany osobom starszym, np. emerytom, to jednak projekt nie narzuca limitu wieku.
Formularze informacyjne dla klientów
Bank udzielający takich kredytów będzie musiał przekazywać klientom formularze informacyjne o ofercie odwróconego kredytu hipotecznego co najmniej siedem dni przed zawarciem umowy. Ma to być dodatkowe zabezpieczenie dla klientów, by mogli się zastanowić, czy umowa im odpowiada. Informacje przekazywane przed podpisaniem umowy nie będą stanowiły wiążącej oferty i będą miały jedynie charakter symulacji, w szczególności w zakresie kwoty odwróconego kredytu hipotecznego. Dokładna kwota kredytu może zostać ustalona dopiero po oszacowaniu wartości lokalu przez rzeczoznawcę majątkowego.

PAP, awi