Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 18.10.2014

Kredyty we frankach: raty będą rosnąć, bo złoty idzie w dół

Frankowicze i spłacający kredyty w innych walutach obcych mają powody do niepokoju. argumentem jest obserwowany w ostatnich dniach spadek wartości polskiej waluty.
Franki szwajcarskieFranki szwajcarskieflickr/kalleboo
Posłuchaj
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek (IAR): powodem osłabienia złotego są pogarszające się nastroje na rynkach międzynarodowych
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek (IAR): adłużeni w walutach obcych nie powinni się jednak obawiać długotrwałego spadku wartości złotego
Czytaj także

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że powodem osłabienia złotego są pogarszające się nastroje na rynkach międzynarodowych. To skutek między innymi słabych danych o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych oraz możliwość wcześniejszego zakończenia współpracy Grecji z Troiką. Ta ostatnia wiadomość nie została odebrana jako sygnał poprawy sytuacji w greckiej gospodarce, ale ryzyko, że wkrótce Ateny znów staną się niewypłacalne.

Monika Kurtek dodaje, że zadłużeni w walutach obcych nie powinni się jednak obawiać długotrwałego spadku wartości złotego. Dodaje, że w ostatnim czasie spadło też oprocentowanie części kredytów między innymi dzięki obniżkom stóp procentowych w strefie euro.

Ekonomista: Frank po 3,60 jest mało prawdopodobny, ale nie niemożliwy

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Złoty traci na pogorszeniu nastrojów
Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński wyjaśnia, że osłabienie złotego to skutek pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Inwestorzy wyprzedają aktywa, a w takich sytuacjach waluty krajów rozwijających się, jak Polska, nie cieszą się dużym zainteresowaniem.
Ekspert uważa, że złoty może się już wkrótce umocnić za sprawą decyzji, na które mogą się zdecydować politycy i duże banki centralne. Dodaje, że zapowiedzi takich kroków widać między innymi ze strony amerykańskiego FEDu.
Średnio za franka szwajcarskiego w Narodowym Banku Polskim trzeba dziś płacić 3 złote 50 groszy, za euro 4 złote 22 grosze, a za dolara 3 złote 29 groszy.

Czy przewalutować kredyt we frankach?

Dzień Dobry TVN/x-news

Marek Zuber: Mniej płacisz jako kredytobiorca we frankach niż w złotych

Dzień Dobry TVN/x-news

IAR, abo