Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.12.2014

Lokaty coraz mniej atrakcyjne. Gdzie inwestować środki, żeby nie stracić?

Zdecydowana większość Polaków lokuje oszczędności w najprostszy i teoretycznie najbezpieczniejszy sposób, czyli na lokacie bankowej.
OszczędzanieOszczędzaniesxc.hu
Posłuchaj
  • O możliwych formach inwestowania mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Roman Przasnyski, ekspert finansowy /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Według ostatniego raportu NBP gospodarstwa domowe w formie depozytów miały blisko 15 mld zł z ponad 38 mld zł przeznaczonych ogółem na inwestycje.

W ostatnim czasie spada jednak zainteresowanie tą formą oszczędzania. W III kwartale 2014 r. w bankach było zdeponowane o blisko 15 proc. mniej pieniędzy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Niskie stopy oznaczają niższe zyski z lokat

Niskie stopy procentowe przekładają się na niskie oprocentowanie lokat i dziś trudno znaleźć atrakcyjne produkty.

- Oprocentowanie lokat jest bardzo zróżnicowane, w zależności od banku. Zasada jest taka, że im większy bank i im dłuższą ma tradycję działania w Polsce, tym to oprocentowanie jest niższe. Natomiast mniejsze banki, działające od krótszego czasu, bardziej agresywnie poszukują gotówki i oferują tym samym klientom lepsze warunki. Ta rozpiętość oprocentowania jest bardzo duża, może sięgać od 1 proc. nawet do 3 proc. – mówi Roman Przasnyski, ekspert finansowy.

Wszystko zależy od ryzyka, jakie chcemy podjąć

Lokaty są dzisiaj nisko oprocentowane, obligacje również, to, gdzie inwestować środki, żeby nie stracić?

- Zależy to od poziomu ryzyka. Niskie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w obligacje korporacyjne, te najbardziej bezpieczne, czyli dużych, znanych firm, które wiadomo, że są w dobrej kondycji, nie upadną i nie grozi im niewypłacalność. Oprocentowanie jest w ich przypadku powyżej stawki WIBOR przynajmniej 1 punkt procentowy, czyli ok. 3 proc., a czasami więcej – wyjaśnia Roman Przasnyski. – Przy mniejszych firmach oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne w porównaniu z tym oferowanym przez Skarb Państwa w przypadku obligacji, ale i ryzyko jest znacznie większe. Można też trafić na obligacje firmy, która się okaże niewypłacalna. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób zorientowanych na rynku. Atrakcyjne mogą się okazać również inwestycje w fundusze pieniężne, fundusze papierów dłużnych, które mają tę przewagę, że w trudnej sytuacji na rynku instrumentów dłużnych, potrafią sobie lepiej radzić, mają więcej możliwości, większą skalę działania. Potrafią zarabiać i kiedy stopy procentowe idą w dół, i kiedy rosną, dobierając odpowiednią strukturę portfela – wyjaśnia Roman Przasnyski.

Jak dodaje jednak to również jest rozwiązanie dla osób raczej obeznanych z rynkiem, gdyż wiąże się z pewnymi opłatami na rzecz funduszy.

Justyna Golonko, awi