Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 16.01.2015

Co dalej z kredytami we frankach? Banki sprzedają długi windykatorom

Frankowicze mogą mieć spore problemy ze spłatą kredytów, szczególnie jeżeli obecny kurs szwajcarskiej waluty utrzyma się przez dłuższy czas, uważa część ekspertów. Tymczasem, jeżeli nie płacisz rat za kredyt, bank sprzeda twoje długi windykatorom. Na sprzedaż trafia coraz więcej długów. Firmy windykacyjne kupują pierwsze portfele hipoteczne.
Jeżeli nie płacisz rat za kredyt, bank sprzeda twoje długi windykatoromJeżeli nie płacisz rat za kredyt, bank sprzeda twoje długi windykatoromGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O sprzedaży przez banki kredytów windykatorom mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Tomasz Jaroszek z portalu doradca.tv /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Na sprzedaż trafia coraz więcej długów. Firmy windykacyjne kupują pierwsze portfele hipoteczne.

- Banki to firmy, które muszą i chcą zarabiać. Jak chcą mieć lepszy wyniki, to kredyty, które się nie spłacają, pakują w jedną paczkę kredytów i taki portfel idzie do firmy windykacyjnej. Wolą w ten sposób odzyskać 20 – 30 proc., sprzedając taki portfel kredytowy firmie windykacyjnej w całości – mówi Tomasz Jaroszek z portalu doradca.tv.

Coraz więcej kredytów trafia do firm windykacyjnych

W ostatnim czasie coraz częściej banki sprzedają „złe” kredyty hipoteczne firmom windykacyjnym.

- Wcześniej tego nie obserwowaliśmy, bo te kredyty nie były „dojrzałe”. Taki portfel kredytowy „dojrzewa” 7 lat. W latach 2006-2008 obserwowaliśmy boom hipoteczny, przed kryzysem ludzie zaciągali pożyczki na mieszkania. Ich kredyty mają już zatem kilka lat, więc ten portfel faktycznie się ukształtował i widać, kto ma problemy ze spłatą. Banki mogą już podjąć decyzję, że najwyższy czas te kredyty sprzedać – wyjaśnia Tomasz Jaroszek. – W Polsce banki i tak bardzo długo czekają z decyzją, żeby taki portfel sprzedać firmie windykacyjnej. W niektórych krajach to jest kwestia kilku miesięcy niespłacania kredytu i klient już leci do portfela, który będzie niedługo sprzedany – dodaje.

Problemy ze spłatą kredytów we frankach

Firmy windykacyjne mają wobec tego przed sobą dobre perspektywy. Szczególnie w obliczu tego, co się dzieje obecnie na rynku walutowym, i decyzji banku centralnego Szwajcarii, który nie będzie już bronić kursu franka względem euro. A to może oznaczać problemy dla osób spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

- Najbliższe dni pokażą, co będzie się działo z kursem tej waluty. Tu już nie tylko chodzi o to, że rata może być większa, zależy jaki będzie kurs, jak on już się ustabilizuje. Największym problemem dla kredytobiorców jest to, że oni nie są w stanie już pozbyć się tej nieruchomości. Bo wartość zaciągniętego kredytu dawno już przerosła wartość samej nieruchomości – mówi Tomasz Jaroszek. – Ten dług jest tak naprawdę nie do pozbycia się. Ten kredyt robi się coraz większy wraz z rosnącym kursem. Kolejnym ciosem dla kredytobiorcy może być zmiana przez bank wartości ubezpieczenia. Zobaczymy za jakiś czas, jak te portfele kredytowe faktycznie będą się spłacały – dodaje.

Kurs franka w górę. Raty kredytowe będą wyższe >>>

W czwartek przez chwilę frank kosztował nawet 5,19 zł i był to najwyższy w historii kurs szwajcarskiej waluty.

Justyna Golonko, awi