Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Przerwa 27.02.2015

Piechociński: przewalutowanie kredytów we frankach pod znakiem zapytania

W ciągu najbliższych dni Komisja Nadzoru Finansowego ma przedstawić szczegóły swojej propozycji dla frankowiczów. Wicepremier Janusz Piechociński przekonuje jednak, że przewalutowanie tych pożyczek nie rozwiązuje problemu.
Kurs franka między słabnącą gospodarką Szwajcarii i umacniającą się gospodarką w PolsceKurs franka między słabnącą gospodarką Szwajcarii i umacniającą się gospodarką w PolsceWikimedia Commons, MadGeographer
Posłuchaj
  • Wicepremier Janusz Piechociński zastrzega, że nadal nie ma szczegółów pomysłu KNF-u. (IAR)
  • Piechociński przekonuje, że to rząd wymógł na instytucjach finansowych stosowanie wobec klientów ujemnych stóp procentowych wprowadzonych przez szwajcarski bank centralny.(IAR)
Czytaj także

Pod koniec stycznia szef KNF Andrzej Jakubiak zaproponował zamianę kredytów na złotówki i umorzenie połowy różnicy między obecnym a zaciągniętym przez klienta kapitałem. i

Propozycje w przyszłym tygodniu
Równocześnie banki pracują nad pomocą dla osób, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich. Ostateczne propozycje rozwiązań zostaną przedstawione w przyszłym miesiącu. Janusz Piechociński przekonywał, że to rząd wymógł na instytucjach finansowych stosowanie wobec klientów ujemnych stóp procentowych wprowadzonych przez szwajcarski bank centralny.

Zauważył, że system bankowy w tym obszarze "wykazał odrobinę racjonalności" i spodziewa się, że w przyszłym tygodniu banki zaprezentują swoje pomysły na rozwiązanie problemów "frankowiczów".
Podkreślił też, że nadal będzie pracował nad wprowadzeniem w Polsce kas oszczędnościowo-mieszkaniowych. - Pracuję w dalszym ciągu nad pomysłem długoterminowego oszczędzania na taki cel, jakim jest mieszkanie w formie zmodyfikowanych, nowoczesnych kas oszczędnościowo - mieszkaniowych, w prostym mechanizmie, gdzie długoterminowe oszczędzanie po jakimś okresie jest premiowane - przyznał.
Banki to "specyficzne" firmy
Wyjaśniając, dlaczego rząd nie zdecydował się interwencję w sprawie kredytów we frankach powiedział: "Prawo nie może działać wstecz, jako ogólna zasada, więc bardzo trudno byłoby obronić interwencje ustawową, bez ponoszenia przez państwo konsekwencji takich działań".
- Mamy bardzo różne banki, bardzo różne umowy i bardzo różnych kredytobiorców, np. takich, którzy kupowali w kredycie dewizowym mieszkania na wynajem, albo kilka mieszkań na wynajem. W związku z tym tu jest wielka przestrzeń od równego potraktowania obywatela, po równe potraktowanie przedsiębiorców - dodał wyjaśniając, że banki to też "specyficzne" przedsiębiorstwa.

Frankowy kryzys
W połowie stycznia, kiedy Szwajcarski Bank Centralny ogłosił, że uwalnia kurs tej waluty wobec euro, przełożyło się to na duże zamieszanie na rynkach i giełdach. Od razu odczuły to osoby, które mają kredyty w helweckiej walucie, bo ich raty wzrosły.
Od 2000 roku zaciągnięto w naszym kraju 770 tysięcy kredytów we frankach szwajcarskich na mieszkania, z czego 210 tysięcy zostało już spłaconych.

(IAR,mp)