Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 07.03.2015

PIT 2014: problem z wypełnieniem zeznania? Pomaga fiskus

Niespełna dwa miesiące pozostały na wypełnienie PIT. Jeśli tego nie zrobiliśmy, w sobotę pomagają nam w tym urzędy skarbowe. W dniu otwartym ich pracownicy przyjmują zeznania podatkowe i pomagają w ich wypełnieniu.
Posłuchaj
  • Do rozliczania PIT przez internet zachęca wiceprzewodniczący Krajowej Rady Podatkowej Andrzej Marczak (IAR)
  • Andrzej Marczak zapewnia podatników o bardzo niskich dochodach, a chcących rozliczyć się z dziećmi, że tym razem ulga podatkowa im nie przepadnie (IAR)
  • Ewa Szkodzińska, rzecznik Izby Skarbowej w Warszawie, o Dniu Otwartym w Urzędach Skarbowych (IAR)
  • Ewa Szkodzińska: urzędnicy skarbówki będą pełnić dyżury w przyszłym tygodniu, tym razem w galeriach handlowych (IAR)
  • Ewa Szkodzińska: żeby urzędnicy pomogli w wypełnieniu PIT, podatnicy muszą mieć ze sobą odpowiednie dokumenty (IAR)
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu Beata Orzeł-Ligęza: urzędnicy pomagają w rozliczeniu PIT (IAR)
  • Jeżeli chcemy przekazać jeden procent podatku na cele społeczne - warto wybrać świadomie organizację, którą chcemy wesprzeć - relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Czytaj także

Będziemy starać się wyjaśnić wszelkie wątpliwości, mówi naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu Beata Orzeł-Ligęza.

- W tym dniu będę wydawane druki i przyjmowanie zeznania. W razie wątpliwości można pytać o wszystko, na przykład co można odliczyć, z jakich ulg możemy skorzystać - wyjaśnia.

Jak rozliczyć PIT przez Internet. Krok po kroku >>>

Dla zainteresowanych zaplanowano również specjalne szkolenie dotyczące rozliczenia się z fiskusem przez Internet.

Jak rozliczyć PIT przez Internet tłumaczy, krok po kroku, Iwona Potyralla z Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą złożyć deklaracje i rozliczyć podatek do końca kwietnia. Termin ten dotyczy podatników wypełniających formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Deklaracje można złożyć osobiście, wysłać pocztą lub za pomocą systemu e-Deklaracje.
PIT-36 to zeznanie składane przez podatników, którzy uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania PIT-37. Formularz ten przede wszystkim składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej, a także podatnicy, którzy uzyskali dochody z zagranicy.
PIT-36L składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19 proc. podatkiem. Formularz ten jest przeznaczony wyłącznie dla podatników rozliczających się indywidualnie.
PIT-37
to najpopularniejszy formularz. Przeznaczony jest dla osób, które uzyskały przychody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej, wyłącznie z polskich źródeł, za pośrednictwem płatników, i nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Deklaracji nie muszą składać podatnicy, za których rocznego obliczenia podatku dokonał zakład pracy.
PIT-38 to deklaracja adresowana do podatników, którzy uzyskali przychody ze zbycia papierów wartościowych opodatkowane 19 proc. podatkiem, a PIT-39 składają podatnicy, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w roku podatkowym, nabytych po dniu 31 grudnia 2008 r., opodatkowane 19 proc. podatkiem lub zwolnione z podatku.

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
Polacy często rozliczają się wspólnie z małżonkiem - mówił w radiowej Jedynce, Andrzej Marczak, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W zeszłym roku ten sposób rozliczenia wybrało ponad 9 milionów podatników. Gość Jedynki przypomina, że w tym przypadku dwoje podatników wypełnia jedno zeznanie. Mogą to zrobić wyłącznie małżonkowie, którzy są mieszkańcami Polski i mają wspólność majątkową.

Nowe zasady odliczenia ulg na dzieci
Doradca przypominał też o nowych zasadach odliczania ulg na dzieci. Przy jednym dziecku jest to 1112 złotych rocznie, jeśli małżonkowie nie przekraczają rocznego dochodu 112 tysięcy złotych. Tyle samo możemy odliczyć przy drugim dziecku. Na trzecie jest to już kwota ponad 2 tysięcy, a na czwarte i kolejne - ponad 2700 złotych. Ulga na dzieci jest odliczana od podatku, nie od dochodu.

PIT 2014: jak rozliczyć m.in. ulgę na dzieci? >>>

Jak przekazać 1 proc. OPP?

Jeżeli chcemy przekazać jeden procent podatku na cele społeczne - warto wybrać świadomie organizację, którą chcemy wesprzeć. Zachęca do tego Stowarzyszenie Klon/Jawor, prowadzące badania oraz wspierające aktywność obywatelską i prospołeczną.
Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia podpowiada, że warto zacząć od zastanowienia się, jakie sprawy są nam bliskie i jaki rodzaj działalności chcielibyśmy promować.

- Jeżeli ważna jest dla nas kultura, edukacja, sport czy pomoc osobom potrzebującym - możemy wybrać odpowiednią organizację i jej przekazać jeden procent. Jeżeli ona działa w naszej okolicy - warto przyjrzeć się, jak działa, czy faktycznie jest aktywna i czy robi rzeczy, które nam się podobają - mówi Dorota Setniewska.

Dodaje, że organizacje lokalne otrzymują stosunkowo niewielkie kwoty z jednego procenta - a ich działalność nieraz ma wielkie znaczenie społeczne. Wspierając inicjatywy lokalne poprawiamy swoje otoczenie, które może stać się milsze, bardziej przyjazne, ciekawsze - podkreśla Dorota Setniewska. Dodaje, że warto się rozglądać, zauważać i wspierać to, co dobrego dzieje się wokół nas.

PIT 2014: jak sprawdzić, na co organizacje pożytku publicznego wydają 1 procent? >>>
Co roku wzrasta liczba podatników przekazujących jeden procent podatku na cele społeczne, jednak ciągle jest ich mniej niż połowa.

Najchętniej podatnicy przekazują odsetek należności tym organizacjom, które prowadzą indywidualne konta pomocowe osób chorych i niepełnosprawnych oraz wspierają duże organizacje dobroczynne.

Pełny wykaz ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz pod adresem www.bazy.ngo.pl.

Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów o najczęstszych błędach popełnianych w zeznaniach rocznych:

IAR/PAP, awi