Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Filip Kołodziej 01.10.2015

Czy polski system bankowy trzeba zmienić?

Banki powinny poprawić relacje z klientami, popracować nad etyką w zachowaniach biznesowych i nad komunikacją z władzami gospodarczymi oraz politycznymi.
Posłuchaj
  • O polskim systemie bankowych i jego zagrożeniach, w radiowej Jedynce, mówi dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Badawczego ProPublicum. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Banki chcą się doskonalić - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego wśród znawców systemu bankowego i otoczenia banków przez Instytut Badawczy ProPublicum. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie banków co oznacza, że same chcą poprawić funkcjonujący w naszym kraju system. A jest co poprawiać.

Wśród słabych stron polskiego systemu bankowego najczęściej wymieniany jest brak orientacji na trwałe, partnerskie relacje z klientami (27% wskazań) i nadmierna orientacja na zysk (26% wskazań). Tym samym na pytanie "W jakich obszarach polski system bankowy wymaga zmian?" najwięcej odpowiedzi ekspertów, bo aż 52%, dotyczyło poprawy edukacji finansowej klientów.

To bardzo ważne, bo klient banku nie może posiadać kompleksowej wiedzy na tematy ekonomiczne i prawne gdy wybiera produkt bankowy – On jest tą stroną słabszą. Nie może już banku traktować jako instytucji zaufania publicznego w takim rozumieniu, że bank nie zrobi nic takiego co by mogło nie służyć jego, jako klienta, interesom – zaznacza dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Badawczego ProPublicum. Takiego komfortu nie posiada dziś zarówno klient indywidualny jak i przedsiębiorca. To jedno z wyzwań, które stoi dziś przed bankami – poprawa relacji z klientami.

Polityka zagraża bankom

Wśród największych zagrożeń dla polskiego systemu bankowego wymienione zostały decyzje polityczne i niestabilność polityczna (44% wskazań). Politycy próbują ingerować w zmianę systemu najczęściej przed wyborami. I mimo, że kierują się dobrem wyborców to nie zawsze efekt zmian, które chcą wprowadzić może wyjść im na dobre.

Najwyrazistszym przykładem takiego postępowania były ostatnie pomysły pomocy Polakom zadłużonym we frankach szwajcarskich. Ich sytuacja jest skomplikowana i budzi wiele kontrowersji ale według ekspertów ingerencja władz politycznych tylko zaogniła problem – W tej złożonej materii rzeczywiście to badanie nam mówi, że to jest zbyt ważna sprawa, żeby mogła podlegać takiej grze politycznej. Systemy bankowe muszą być wolne od tego typu koniunktur politycznych, okresów wyborczych – twierdzi dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Badawczego ProPublicum. Systemy bankowe obiektywnie nie mają związku z zachowaniami wyborczymi.

Badanie przeprowadzone przez Instytut ProPublicum przedstawia też mocne strony systemu bankowego. Według ekspertów jest on nowoczesny, zaawansowany technologicznie i bezpieczny.

Obejrzyj całą debatę zorganizowaną przez Związek Banków Polskich "Czy i w jaki sposób trzeba zmienić polski system bankowy?"

Źródło: ZBP

Kamil Piechowski, fko