Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 17.11.2015

(Nie)dobra deflacja: ceny nadal spadają

W Polsce od kilkunastu miesięcy - przynajmniej na papierze - spadają ceny. To zjawisko w ekonomii określa się mianem deflacji.
Posłuchaj
  • O deflacji w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Witold Michałek z Business Centre Club (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wydawałoby się, że dla konsumentów to wymarzony czas, bo można kupić więcej za te same pieniądze. Z deflacji jednak nie wszyscy się cieszą - mówi Witold Michałek z Business Centre Club.

Deflacja to problem dla gospodarki

Klienci wstrzymują się z zakupami. - Problem jest taki, że deflacja wiąże się z pewnymi oczekiwaniami konsumpcyjnymi. To oznacza, że ci którzy widzę, że z miesiąca na miesiąc ceny są niższe myślą, że po co kupić teraz telewizor, jeśli za pół roku będzie o kilkanaście procent tańszy. Przy długotrwałej i wyraźnej deflacji część konsumentów może się wstrzymać z zakupami. To oznacza, że nie ma sprzedaży, czyli przedsiębiorstwa, które produkują i sprzedają, zaczynają mieć problemy finansowe, zaczynają się zatory i problemy na rynku. To może być destrukcyjne dla całej gospodarki – wyjaśnia rozmówca.

Deflacja niebawem się skończy

I jak dodaje Witold Michałek, przewiduje się, że deflacja odejdzie do lamusa na początku przyszłego roku. - Sam rząd przy projekcie ustawy budżetowej założył, że inflacja będzie 1,7 proc.. My zakładamy, że ta prognoza jest nazbyt optymistyczna, jednak inflacja się wyzeruje i będzie można obserwować nieznaczne wzrosty cen niektórych produktów w przyszłym roku – przewiduje rozmówca.

Pierwsze znaki świadczące o powrocie inflacji już są. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku, w porównaniu do września, ceny wzrosły o 0,1 proc. Natomiast w ujęciu rocznym wciąż króluje deflacja. W zeszłym miesiącu była ona na poziomie 0,7 proc..

Aleksandra Tycner, abo