Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 19.12.2015

Zamiast płacić rachunki, kupujemy prezenty. Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia przed świętami?

Polacy w grudniu zamiast opłacać rachunki, kupują prezenty - wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ankietowani mówią, że właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają największe problemy z uregulowaniem bieżących płatności.
Posłuchaj
  • O tym, jak przed świętami nie wpaść w spiralę zadłużenia mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki Sławomir Grzelczak, prezes zarządu BIG InfoMonitor (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Wydrenowane świątecznymi zakupami budżety domowe dochodzą do siebie dopiero w  marcu. Tak wynika z raportu „Zachowania Polaków związane z (nie)opłacaniem rachunków”.

- Zapytaliśmy ponad 700 osób w Polsce o to, w którym miesiącu mają problemy z terminowym opłacaniem bieżących rachunków. Można było wskazać więcej niż jeden miesiąc. Zdecydowanym liderem okazał się grudzień. Aż 49 proc. respondentów odpowiedziało, że wówczas spóźnia się z opłacaniem rachunków. Wiceliderem jest styczeń, na który wskazało 29 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest wrzesień, ale bardzo wysoko jest również luty. Oznacza to, że z impasu, jeżeli chodzi o płacenie rachunków, wychodzimy dopiero około marca - wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes zarządu BIG InfoMonitor.

Priorytetem przygotowanie świąt, nie zapłacenie rachunków

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, ogólnie rachunki staramy się płacić terminowo, ale widać, że w miesiącach świątecznych schodzą one na dalszy plan.

- Priorytetem staje się ładne przygotowanie Wigilii, na co przeciętnie wydajemy ok. 1280 – 1290 zł – dodaje Sławomir Grzelczak.

2 mln Polaków ma problemy ze spłatą zobowiązań

Jak mówi gość radiowej Jedynki, w Polsce jest ok. 2 mln osób, które mają problem z terminowym opłaceniem bieżących rachunków albo spłacaniem kredytów.

- Jedna trzecia z takich osób ma kłopot ze spłaceniem rachunków do 2 tys. zł – podkreśla Sławomir Grzelczak.

Łatwo wpaść w spiralę zadłużenia

Wydawało by się, że nie jest to duża kwota, ale można łatwo wpaść w tzw. spiralę zadłużenia.

- Z tym najwięcej kłopotów mają osoby starsze. Od 1 stycznia tego roku skutecznie działa w Polsce tzw. upadłość konsumencka i korzysta z niej wiele starszych ludzi, zwłaszcza kobiet – mówi gość radiowej Jedynki. – Czasami nie jest przerażająca sama kwota zobowiązań, co ich liczba. Mamy do czynienia z rekordzistami, którzy mieli np. 47 kredytów – dodaje.

Jak uniknąć finansowych problemów?

Aby uniknąć finansowych problemów w związku ze świątecznymi zakupami, warto przestrzegać kilku zasad, uważa Sławomir Grzelczak.

- W okresie świątecznym uczulamy na to, żeby przeznaczyć jakąś kwotę na prezenty, na zastawienie stołu wigilijnego, i trzymać się jej, nie przekraczać tego limitu. Oprócz tego warto pamiętać, że po świętach zaczynają się przeceny. Należy unikać również zakupów pod wpływem impulsu i niepotrzebnego zadłużania się – radzi Sławomir Grzelczak.

Silnym pokusom wydatkowym starajmy się zatem dawać równie silny odpór.

Justyna Golonko, awi