Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 01.02.2016

Będzie trudniej o kredyty hipoteczne

Jest coraz trudniej o kredyt hipoteczny i dla dużych przedsiębiorstw – wynika z kwartalnej informacji opublikowanej przez Narodowy Bank Polski.
Posłuchaj
  • Dlaczego kupujący własne M na kredyt będą mieli w bankach pod górkę, a kupujący samochód czy telewizor dostaną łatwo pożyczkę, tłumaczą w radiowej Jedynce: Marzena Imielska z departamentu stabilności finansowej NBP oraz Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus, doradcy finansowi./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Rad
Czytaj także

̶  Największe zmiany na rynku kredytowym w ostatnim kwartale 2015 roku dotyczyły kredytów mieszkaniowych – mówi Marzena Imielska z departamentu stabilności finansowej NBP.

Banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów

Jak podkreśla, banki zaostrzyły warunki przyznawania kredytów mieszkaniowych, w tym przede wszystkim zwiększyły marże kredytowe.

̶ To wynik zwiększenia ryzyka związanego z sytuacją gospodarczą oraz likwidacją Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, a także zaleceń nadzoru finansowego dotyczących wyliczania zdolności kredytowej kredytobiorców – mówi ekspertka.

̶ W pierwszym kwartale tego roku banki przewidują dalsze zaostrzenie kryteriów udzielania tych kredytów i spadek popytu na nie – dodaje Marzena Imielska.

Będą rosły koszty pożyczek

̶  Zaskoczenia nie ma. W pierwszym kwartale tego roku koszty kredytów mieszkaniowych wzrosną – uważa Michał Krajkowski, główny analityk firmy Notus, doradcy finansowi.

̶  Przyczynił się do tego wprowadzony właśnie podatek bankowy, zwiększone wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wpłaty do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – uzasadnia ekspert.

Stąd, jak podkreśla, banki szukają większych dochodów.

Kredyt będzie trudniej dostępny

Jak podkreśla kredyt mieszkaniowy będzie w 2016 r. trudniej dostępny, przez co na pewno zmniejszy się popyt na kredyty.

Kredyty dla przedsiębiorstw właściwie bez zmian

̶  Jeśli chodzi o segment przedsiębiorstw, w ostatnim kwartale 2015 roku polityka banków nieznacznie zmieniła się wobec dużych firm, natomiast nie zmieniła się wobec małych i średnich przedsiębiorstw, mówi Marzena Imielska.

Stąd przewiduje, że w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw popyt będzie się utrzymywał na stabilnym poziomie.

Zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów przedsiębiorstwom nie wpłynie na ograniczenie tego rynku – przewiduje Michał Krajkowski.

Bez zmian w przypadku pożyczek konsumpcyjnych. Przez konkurencję sektora pozabankowego

Jak zauważa, podobnie się dzieje w przypadku kredytów konsumpcyjnych i pożyczek gotówkowych.

̶ Tu również nie należy oczekiwać zaostrzenia polityki kredytowej.

Jak wyjaśnia, przyczyn tego stanu należy doszukiwać się w zwiększonej konkurencji sektora pozabankowego, które zmuszają banki do złagodzenia swoich kryteriów, jeśli chcą się utrzymać na rynku.

Wracając do kredytów mieszkaniowych - do głównych przyczyn wzrostu popytu na kredyty hipoteczne pod koniec 2015 roku,   banki zaliczyły także nowelizację programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Informacje NBP wynikają z ankiety, którą na przełomie roku wypełniło 25 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 86 procent.

Aleksandra Tycner, jk