Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.03.2016

Jak bardzo zadłużeni są młodzi Polacy?

Co piąty młody Polak - między 18 a 24 rokiem życia - ma kredyt. Z danych Biura Informacji Kredytowej za ubiegły rok wynika, że grupa 560 tysięcy młodych kredytobiorców ma około miliona kredytów. Do spłaty - ponad 6 miliardów złotych.
Posłuchaj
  • O zadłużeniu młodych Polaków mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Waldemar Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej, analityk Biura Informacji Kredytowej (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak mówi profesor Waldemar Rogowski ze Szkoły Głównej Handlowej, analityk Biura Informacji Kredytowej, ok. 15 proc. młodych osób, które posiadają kredyty, opóźnia się z ich spłatą ponad 90 dni.

- Należy to tłumaczyć jednym podstawowym faktem: inną struktura posiadanych kredytów. Młodzi, tak jak seniorzy, głównie posiadają kredyty konsumpcyjne, do tego karty kredytowe, limity na koncie bankowym, czyli produkty kredytowe o ogólnie wyższym poziomie szkodowości i wyższym ryzyku. Część młodych ludzi jest świadoma budowania swojej historii kredytowej, a część nie do końca – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Bardziej zadłużeni młodzi mężczyźni

Co ciekawe, z badań wynika, że mieszkańcy północnych krajów europejskich szybciej "dojrzewają" pod względem finansowym niż mieszkańcy Południa. Zróżnicowanie można zauważyć także u nas.

- W Polsce też widać zróżnicowanie, np. jeżeli chodzi o płeć. Mężczyźni są dużo bardziej „ukredytowieni”. 60 proc. młodych kredytobiorców stanowią mężczyźni. Dużo bardziej zróżnicowana jest część północno-zachodnia: województwo dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, niż południowo-wschodnia, czyli Małopolska, Podlasie, ale głównie Podkarpacie – wylicza profesor Waldemar Rogowski.

W południowo-wschodniej Polsce mniej kredytów

Jak dodaje ekspert, mieszkańcy południowo-wschodniej części naszego kraju rzadziej się zadłużają.

- Jeżeli brak im pieniędzy na zakup czegoś, to pierwszą ich reakcją jest zwrócenie się do rodziny czy sąsiadów. Tam są bardziej naturalne więzy kapitału społecznego – wyjaśnia profesor Waldemar Rogowski.

Zdaniem profesora brakuje dobrej edukacji ekonomicznej i wiele osób młodych, wchodząc w dorosłe życie, nie jest przygotowanych do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji finansowych.

Aleksandra Tycner, awi