Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 09.04.2016

Mniejsze zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +5,5% w marcu 2016 r. Oznacza to, że w marcu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 5,5% w porównaniu z marcem 2015 r.

- Wartość wniosków o kredyty mieszkaniowe złożonych przez klientów w marcu była, w przeliczeniu na dzień roboczy, wyższa o 5,5% niż rok wcześniej. Podsumowując 1 kw., wartość złożonych wniosków była wyższa o 6,4% w porównaniu do roku ubiegłego. Zainteresowanie klientów kredytami mieszkaniowymi w ostatnich miesiącach nie rośnie tak dynamicznie jak miało to miejsce w 4 kw. 2015 r., jednak nadal obserwujemy ożywienie w tym segmencie kredytów. Oczekujemy pozytywnych informacji o wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w 1 kw. 2016 r. - mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -6,3% w marcu 2016 r. Oznacza to, że w marcu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 6,3% w porównaniu z marcem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. wyniosła -4,8%.

Mniej wniosków o kredyty konsumpcyjne

- W marcu zaobserwowaliśmy wyraźnie mniejsze zainteresowanie klientów kredytami konsumpcyjnymi niż rok wcześniej. Wartość wniosków o kredyty złożonych przez klientów, w przeliczeniu na dzień roboczy, była niższa o 6,3%. Podsumowując 1 kw. 2016 r. klienci złożyli wnioski kredytowe na wartość mniejszą o 4,8%. Ujemne dynamiki wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych (licząc m/m roku poprzedniego) obserwujemy od października 2015 r., a więc już przez pół roku. Na ten moment nie widać sygnałów zmiany tej tendencji – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Informacja prasowa