Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 09.01.2017

Pomoc dla frankowiczów: banki będą pozbywać się kredytów walutowych?

Do końca tego kwartału specjalna grupa robocza, powołana przez Komitet Stabilności Finansowej, ma wypracować rekomendacje dla banków, zachęcające je do dobrowolnej restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Jednym z rozważanych pomysłów jest wyższa stawka podatku bankowego od aktywów w walutach obcych.
Posłuchaj
  • O problemie kredytów walutowych mówili w radiowej Jedynce: Agnieszka Wachnicka z Biura Rzecznika Finansowego, Mariusz Pawlak ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców i Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Mariusz Pawlak ze Związku Pracodawców i Przedsiębiorców mówi, że nie jest dobrze, gdy państwo angażuje się w umowę między dwiema stronami: bankiem i kredytobiorcą.

- Ogromną rolę ma tu tak naprawdę do odegrania sądownictwo. Jeżeli dojdzie do kilku kolejnych serii wyroków przychylających się do racji kredytobiorców, to ten problem automatycznie po stronie banków się rozwiąże – uważa gość radiowej Jedynki.

Mariusz Pawlak Ogromną rolę ma tu tak naprawdę do odegrania sądownictwo.

Zdaniem eksperta, żaden rząd nie zdecyduje się, by zmusić banki do przewalutowania kredytów.

- Ponieważ wie, że te straty sektora bankowego będą musiały być zaksięgowane jednorazowo, w jednym momencie, i wówczas z drugiej strony będzie musiała ruszyć fala pomocy dla sektora bankowego. Nikt tego nie zrobi. Czy uda się przekonać banki do rozmów? To się już powoli dzieje. Ale, tak jak mówię, seria wyroków sądowych, które jasno powiedzą, że były to spekulacyjne instrumenty finansowe, a nie żadna, klasyczna umowa kredytowa, wystarczy. Wówczas banki usiądą do rozmów ze swoimi klientami, żeby odbudować wizerunek, i ten problem rozwiążą - dodaje Mariusz Pawlak.

Minusy powszechnego przewalutowania kredytów

Do tego, czy państwowa pomoc dla banków w przypadku powszechnego przewalutowania będzie potrzebna, wcale nie jest przekonany Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Kamil Maliszewski Nie wiem, czy pomoc państwa będzie bardzo potrzebna sektorowi bankowemu.

-  Nie wiem, czy pomoc państwa będzie bardzo potrzebna sektorowi i czy to będzie duża pomoc. Na pewno banki przestałyby płacić w tym jednym roku podatek CIT, a to jest duże źródło przychodów do budżetu. Także sporo banków nie zapłaciłoby podatku bankowego, bo weszłoby w procedurę naprawczą, kiedy tego podatku się nie płaci. To nie jest więc takie proste, szczególnie w sytuacji, gdy budżet tych środków potrzebuje – zauważa ekspert.

Jednocześnie analityk wskazuje na inne minusy powszechnego przewalutowania kredytów hipotecznych.

- Jeżeli to będzie powszechne zaangażowanie państwa w rozwiązanie tego problemu, to czy nie będzie tak, jak często działo się w Polsce, czyli znowu transfer od biedniejszych do bogatszych – zastanawia się Kamil Maliszewski.

Na przewalutowaniu stracą kredytobiorcy?

Z kolei zdaniem Agnieszki Wachnickiej z Biura Rzecznika Finansowego pozbywanie się przez banki kredytów walutowych może być groźne także dla samych kredytobiorców.

Agnieszka Wachnicka Obawiam się, że to pozbywanie się przez banki kredytów walutowych będzie się odbywało w drodze wypowiadania umów.

- Obawiam się, że to pozbywanie będzie się odbywało w drodze wypowiadania umów, dlatego że zdecydowana większość banków ma w umowach zapisy, zgodnie z którymi w przypadku wypowiedzenia umowy następuje niejako automatyczne przejście na złotego. Wtedy bank ma czystą sytuację, czyli ma kredyty złotówkowe, zmniejsza sobie portfel kredytów walutowych. Pytanie tylko, czy jest to odpowiednia droga – mówi ekspertka

Jak głosi komunikat biura prasowego Narodowego Banku Polskiego, nadrzędnym celem Grupy ds. Ryzyka Walutowych Kredytów Mieszkaniowych jest znalezienie takich rozwiązań, które godząc interes społeczny, nie wpłyną negatywnie na stabilność systemu finansowego.

Aleksandra Tycner, awi