Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 25.06.2020

Można już korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Sprawdź, na jakich zasadach

Ustawowe wakacje kredytowe, wprowadzone przez tarczę 4.0, dają możliwość odroczenia swoich płatności o trzy miesiące, i to bez żadnych dodatkowych opłat i odsetek. Aby z nich skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Posłuchaj
02:57 PR1_AAC 2020_06_25-06-45-13.mp3 Można już korzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Sprawdź, na jakich zasadach (Tomasz Matusiak/PR1)

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły zobowiązanie przed 13 marca tego roku i utraciły pracę. Wniosek w tej sprawie, jak mówi Jarosław Sadowski z Expandera, musi zawierać kilka elementów:

  • dane kredytobiorcy
  • dane banku
  • informacje wskazujące na to, o którą umowę kredytową chodzi (jeśli mamy kilka umów, możemy wybrać tylko jedną)
  • informacje o tym, na jaki okres chcemy zawiesić spłatę (maksymalnie trzy miesiące).

Po złożeniu wniosku umowa kredytowa automatycznie ulega zawieszeniu. Dotyczy to zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i hipotecznych. Jarosław Sadowski zwraca uwagę, że nie dotyczy to natomiast kredytów studenckich. Osoby, które wcześniej skorzystały z wakacji kredytowych oferowanych przez bank i płaciły odsetki, mogą teraz wybrać ustawowe wakacje kredytowe, ale muszą się liczyć z tym, że okres ich udzielenia będzie krótszy.

Gertruda Uścińska1200 kopia.jpg
Prezes ZUS: bez zwłoki rozpoczynamy wypłacać dodatki solidarnościowe

Warto chwilę poczekać

A jak to będzie wyglądało w praktyce? Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaleca jeszcze chwilkę cierpliwości.

- Banki zrobią wszystko, by te rozwiązania funkcjonowały. Myślę jednak, że szczegóły zostaną uzgodnione w nadchodzących dniach - dodaje.

Duże zainteresowanie odroczeniem rat

Z kolei UOKiK zakończył właśnie działania ws. pozaustawowych wakacji kredytowych, oferowanych przez banki. Skorzystało z nich blisko milion osób. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny mówi, że sprawdzany był m.in. sposób informowania konsumentów o koszcie odroczenia spłaty rat.

- Wyeliminowaliśmy niekorzystne warunki dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się na skorzystanie z tego rozwiązania - deklaruje.

Według danych BIK na koniec 2019 roku różnego rodzaju zobowiązania wobec banków miało ponad 15 milionów 300 tysięcy osób - to blisko połowa dorosłych Polaków.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md