Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 25.03.2021

Diabeł tkwi w szczegółach. Coraz więcej Polaków przed podpisaniem umów dokładnie je czyta

Rośnie odsetek Polaków deklarujących bardzo dokładne czytanie dokumentów przed podpisaniem umów z instytucjami finansowymi – z 32 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2021 r. - wynika z badania CBM Indicator "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021".

Jak wskazuje raport z badania, w porównaniu do 2020 r. nieznacznie spadł do 49 proc. odsetek osób oceniających swoją wiedzę finansową jako "raczej małą" lub "bardzo małą". Wzrósł za to poziom negatywnej samooceny w tym obszarze wśród młodych Polaków w wieku 18-24 lata – z 83 proc. do 90 proc.

WIB i Fundacja GPW wskazują, że pozytywnym trendem jest za to wzrost odsetka Polaków deklarujących bardzo dokładne czytanie dokumentów przed podpisaniem umów z instytucjami finansowymi – z 32 proc. w 2019 r. do 40 proc. w 2021 r. Skrupulatniej do tak ważnej czynności jak zaciągnięcie zobowiązania podchodzą jednak kobiety niż mężczyźni – 44 proc. z nich czyta umowy bardzo dokładnie (przy 36 proc. mężczyzn).

bitcoin1200.jpg
Nie dajmy się oszukać. Rzecznik Finansowy ostrzega przed kryptowalutowymi pożyczkami

Kto powinien uczyć ekonomii?

Jak napisano w informacji z badania, o ile w ubiegłym roku 8 proc. ankietowanych nie widziało potrzeby wprowadzenia obowiązkowych zajęć z zakresu wiedzy finansowej na którymkolwiek z etapów nauczania, to w 2021 r., takiego zdania jest jedynie 3 proc.. Jednocześnie, 3 na 4 Polaków oczekuje zdecydowanie przewodniej roli szkoły i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej (wzrost rok do roku z 66 proc. do 77 proc.). Blisko połowa z badanych wskazuje na konieczność wspierania tego procesu ze strony rodziców (49 proc.), mediów (istotny spadek rok do roku z 71 proc. do 47 proc.), pracowników sektora finansowego (47 proc.) i instytucji państwowych (46 proc.).

Z badania wynika ponadto, że ostatni rok umocnił czołową pozycję wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa jako tej, która zdaniem Polaków wymaga największego uzupełnienia (wzrost z 54 proc. do 58 proc. rok do roku) i ta opinia nie jest znacząco zróżnicowana pod względem wieku i poziomu wykształcenia.

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie WIB i FGPW przez CBM Indicator na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych 500 osób w dniach 22 lutego - 8 marca br.


Posłuchaj
05:18 Bartosz Niebrzydowski z Fundacji GPW gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1) Bartosz Niebrzydowski z Fundacji GPW gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PolskieRadio24.pl, PAP, md/ Błażej Prośniewski