Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Sławomir Dolecki 08.06.2021

Ubezpieczyciele kierują poszkodowanych w wpadkach na rehabilitację. Koszt terapii pokrywa ubezpieczyciel

Ponad 2 tys. poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich 3 lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Wsparcie obejmuje nie tylko terapię fizyczną, ale też psychiczną, społeczną i zawodową.

Jak szacuje PIU, z wprowadzonych w ciągu ostatnich trzech lat programów dla ofiar wypadków, ok. 44 proc. trwało zwykle od 6 do 12 miesięcy. Natomiast jedna trzecia poszkodowanych wymagała terapii dłuższej niż rok. Tylko w 22 proc. przypadków - jak zaznaczono - rehabilitację udaje się zakończyć w czasie krótszym niż pół roku.

- To najczęściej długi proces. Obejmuje nie tylko terapię fizyczną, ale też psychiczną, społeczną i zawodową. Programy często zawierają świadczenia, które nie są refundowane przez NFZ - powiedziała doradczyni zarządu PIU Dorota M. Fal.

Kluczem jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii

shutterstock_ stołeczna policja 1200.jpg
Cena ubezpieczenia OC zależna od punktów karnych?

PIU wyjaśnia, że poszkodowany otrzymuje propozycję rehabilitacji od ubezpieczyciela OC sprawcy wypadku drogowego, a koszt programu pokrywa ubezpieczyciel, który także organizuje cały proces. W większości zakładów ubezpieczeń funkcjonują oddzielne zespoły dbające o relacje z poszkodowanymi, którzy są rehabilitowani.

- Na kwalifikację do programu ubezpieczyciela ma wpływ rodzaj obrażeń, czas jaki upłynął od wypadku oraz rokowania na przyszłość. Kluczem jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Często niepełnosprawność po wypadku oznacza ograniczenie kontaktów społecznych czy zaniechanie kariery zawodowej. W wielu przypadkach szybka rehabilitacja pozwala uniknąć takich konsekwencji - podkreśla Dorota Fal.


Przebudowa mieszkania lub domu

Jeżeli obrażenia po wypadku uniemożliwiają pełny powrót do zdrowia, ubezpieczyciel stara się zorganizować terapię, która poprawi stan zdrowia poszkodowanego, ograniczy niepełnosprawność i pozwoli mu zaadaptować się do nowej sytuacji.

- Jeżeli zachodzi taka potrzeba, w programie rehabilitacyjnym ubezpieczyciela biorą udział doradcy zawodowi, którzy badają możliwości przekwalifikowania zawodowego osoby poszkodowanej. Programy mogą też obejmować przebudowę mieszkania lub domu poszkodowanego, tak by dostosować miejsce zamieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej - zaznacza doradca zarządu PIU.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS