Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 02.09.2021

Jak oszczędni są Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Polacy nie należą do najbardziej oszczędzających nacji. Jak wynika z badań, tylko 50 proc. z nas odkłada pieniądze, większość raczej na bliskie i bieżące potrzeby czy cele - np. na podróże, remonty mieszkań czy zakup auta.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), 50 proc. Polaków zadeklarowało, że regularnie oszczędza, a 41 proc. wskazało, że ma zamiar oszczędzać w przyszłości. Polacy najczęściej oszczędzają na podróże (42 proc.), remonty mieszkań (37 proc.), zakup auta (34 proc.) oraz zdrowie lub leczenie i zakup nieruchomości (po 28 proc.).

"Oszczędzanie" maleje z wiekiem - oszczędzają przede wszystkim młodzi

Grupą wiekowa, w której odsetek oszczędzających jest najwyższy to osoby u progu dorosłości (18-24 lata) – jest ich 63 proc. Z badania wynika, że tendencja do oszczędzania maleje z wiekiem.

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Lokaty już nieopłacalne. Bartosz Turek: "Posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów"

W ocenie ekspertów Izby, wyniki te są zaskakujące, gdyż zazwyczaj z regularnym odkładaniem środków kojarzono starsze roczniki, które mają zaspokojone podstawowe potrzeby i mogą sobie pozwolić na oszczędzanie.

Oszczędzamy przede wszystkim na podróże. Na emeryturę w dalszej kolejności

Jeśli chodzi o cele, na które oszczędzają Polacy, to najczęściej wskazywano podróże - 42 proc., remonty mieszkań - 37 proc., zakup samochodu - 34 proc., zdrowie i leczenie - 28 proc., zakup nieruchomości - także 28 proc., edukację własną, dzieci lub wnuków 23 proc. oraz emeryturę - 21 proc.

Oprocentowanie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych w bankach mało satysfakcjonujące

Autorzy badania zauważyli również, iż zdaniem ankietowanych oprocentowanie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych nie jest satysfakcjonujące dla klientów banków. Jedynie 22 proc. badanych wskazało, że jest zadowolonych z wysokości oprocentowania ROR-ów, natomiast niemalże dwa razy tyle Polaków (43 proc.) uważa, że oprocentowanie ich kont nie jest satysfakcjonujące.

Badanie ilościowe i jakościowe łącznie zrealizował Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w maju tego roku. Badano Polaków w wieku 18-65, grupę reprezentatywną dla ludności Polski ze względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia i region kraju, o minimum średnim dochodzie na głowę w gospodarstwie domowym, i minimum średnim wykształceniu.


PAP, jk