Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 21.12.2021

W listopadzie wzrosła sprzedaż detaliczna oraz liczba oddanych mieszkań. Tak wynika z danych GUS

W listopadzie tego roku sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o + 12,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o - 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o + 21,2 proc. (rdr).

Eksperci ankietowani przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w listopadzie o + 8,8 proc.(rdr) i spadek o - 3,9 proc (mdm). Ekonomiści spodziewali się wzrostu o +15,8 proc. rdr w cenach bieżących.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) był większy w listopadzie 2021 r. w Polsce o + 11,4 proc. wobec + 8,4 proc. w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Rośnie sprzedaż przez internet

Najwyższy wzrost udziału sprzedaży spośród prezentowanych kategorii wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "tekstylia, odzież, obuwie"  z + 21,9 proc. przed miesiącem do + 28,6 proc., "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach"  z  +21,1 proc. do + 26,6 proc. oraz "meble, rtv, AGD"  z + 17,0 proc. do + 20,3 proc.

GUS podał, że w listopadzie w porównaniu z październikiem odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących o +35,3 proc.

Większa liczba oddanych mieszkań 

Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie 2021 r. wzrosła o + 12,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,9 proc.

Analitycy rynku nieruchomości oczekiwali mniejszego wzrostu produkcji budowlano-montażowej w listopadzie na poziomie + 6,1 proc.(rdr), a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o +1,8 proc.

 Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w listopadzie 2021 r. wzrosła o +7,2 proc. (rdr), a licząc miesiąc do miesiąca (mdm) spadła o - 5,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W okresie styczeń-listopad deweloperzy przekazali do użytkowania 125,6 tys. mieszkań, o - 2,0 proc. mniej rok do roku - podał GUS. Deweloperzy oddali do użytkowania 60,3 proc. ogólnej liczby nowych mieszkań.

Wyniki GUS w ocenie Credit Agricole

Według Kristiana Jaworskiego ekonomisty z Credit Agricole, czynnikiem ograniczającym zwiększenie dynamiki realnej sprzedaży detalicznej był dalszy, silny wzrost cen.  Ekspert wskazał, że na wzrost sprzedaży ogółem oddziaływała przede wszystkim wyższa dynamika w kategoriach: „włókno odzież, obuwie” (55,8 rpc r/r w listopadzie wobec 29,3 proc. w październiku), „meble, RTV, AGD” (10,3 proc. wobec 0,2 proc.), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (18,2 proc. wobec 6,1 proc.) oraz „pozostałe” (23,8 proc. wobec 13,2 proc.).

Jaworski zauważył, że z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19 w listopadzie, duża część zakupów została zrobiona przez Internet. Powołując się na dane GUS wskazał, że udział sprzedaży ogółem przez Internet wyniósł w listopadzie 11,4 proc. i był najwyższy od listopada 2020 r.

"Biorąc pod uwagę jednorazowy charakter czynników wspierających sprzedaż w listopadzie, uważamy, że jej dynamika obniży się ponownie w grudniu. Taka tendencja będzie spójna ze stopniowym pogarszaniem się nastrojów konsumenckich obserwowanym w ostatnich miesiącach" - czytamy w analizie ekonomisty z francuskiego banku.

Ekonomista Credit Agricole zaznaczył, że dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z opublikowanymi wczoraj danymi o produkcji przemysłowej stanowią ryzyko w górę dla prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększył się w IV kw. o 5,5 proc. r/r wobec wzrostu o 5,3 proc. w III kw., a tym samym dla prognozy średniorocznego wzrostu gospodarczego w 2021 r. (5,2 proc.) Dodał, że dzisiejsze dane są lekko pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Dane o GUS w ocenie banku PKO BP

Oceniamy, że w IV kwartale 2021 r. PKB zwiększył się o 6,5 proc. r/r, a szacunek całorocznego wzrostu w 2021 przesuwa się w kierunku 5,5 proc. – stwierdzono w komentarzu PKO BP do wtorkowych danych GUS.

"Dane GUS wskazują na szeroki zakres ożywienia wydatków konsumpcyjnych. Spadek w ujęciu r/r odnotowano tylko w przypadku samochodów i części, jednak jego skala (-4,9 proc. r/r) była i tak mniejsza niż sugerowały dane o rejestracjach pojazdów. W listopadzie najsilniej (w ujęciu realnym) wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia (+55,8 proc. r/r), kategorii pozostałe (+23,8 proc. r/r) oraz farmaceutyków i kosmetyków (+18,2 proc. r/r) – obserwujemy tu solidny przedświąteczny popyt wsparty przez efekt niskiej bazy statystycznej z ubiegłorocznego lockdownu" - uważają eksperci PKO BP.

Ekonomiści największego polskiego  banku dodali, że w grudniu poprawiła się koniunktura gospodarcza we wszystkich sektorach poza handlem detalicznym. Wskazali oni, że fala zakażeń przyniosła wzrost obaw o negatywne skutki pandemii, ale nie jest on tak duży jak rok temu, a przedsiębiorstwa mają solidną poduszkę płynnościową.

"Zaskakująco dobre odczyty za listopad skutkują rewizją naszych szacunków wzrostu gospodarczego. Obecnie oceniamy, że w IV kwartale 2021 r. PKB zwiększył się o 6,5 proc. r/r, a szacunek całorocznego wzrostu w 2021 przesuwa się w kierunku 5,5 proc." – podsumowali ekonomiści PKO BP.


PR24/PAP/IAR/sw