Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Bieńkowski 05.01.2022

Wpływ zmiany stóp procentowych na rynki. Ekonomiści oczekują dalszych podwyżek

Wtorek przyniósł kontynuację serii kolejnych wzrostowych sesji WIG20, dzięki której indeks osiągnął 2,3 tys. pkt., najwyższą wartość od ponad miesiąca. Indeks największych spółek odrobił niemal połowę strat, poniesionych w trakcie październikowo-listopadowych spadków. Do wzrostu wartości indeksu przyczyniły się akcje banków zyskujące po podwyżce stóp procentowych.

Wtorkową sesję WIG20 spędził w trendzie bocznym - po otwarciu na poziomie 2.293 pkt. i spadku o ok. 10 pkt. w trakcie dwóch pierwszych godzin sesji, większość notowań indeks spędził w pobliżu poziomu 2.290 pkt. Lekka zwyżka notowań w ostatnich dwóch godzinach sesji sprawiła, że na zamknięciu indeks spółek o najwyższej kapitalizacji miał wartość 2.300,65 pkt. W odniesieniu do poniedziałkowego zamknięcia indeks zyskał 0,6 proc.

Trend wzrostowy

Dla WIG20 była to ósma z rzędu wzrostowa sesja. W trakcie tej serii indeks zyskał 5,3 proc. i odrobił niecałą połowę strat, jakie poniósł w trakcie październikowo-listopadowych spadków. Do osiągnięcia maksimum trendu wzrostowego z 12 października zeszłego roku indeks potrzebuje wzrostu o 7,5 proc.

Do wzrostu WIG20 istotnie przyczyniły się banki. Kursy w branży rosły w ostatnich dniach w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. We wtorek o 16.00 RPP poinformowała, że referencyjna stopa procentowa została podniesiona z 1,75 do 2,25 proc. Choć decyzja była zgodna z prognozami ekonomistów, to być może inwestorzy oczekiwali od RPP nieco więcej, bo pierwszą reakcją na decyzję był spadek indeksu WIG-Banki o 0,7 proc. Pod koniec sesji notowania ponownie poszły w górę i ostatecznie indeks branżowy zyskał 1,1 proc. Liderem wzrostów w WIG20 był Santander PL - kurs akcji zwyżkował o 2,3 proc. do 358,90 zł. Notowania PKO BP wzrosły 1,9 proc., a Pekao 0,2 proc.

Złoty umocnił się w stosunku do euro do poziomu 4,56 PLN/EUR i do dolara do poziomu 4,04 PLN/USD.

Oczekiwanie na dalsze podwyżki

RPP podniesie stopę referencyjną NBP o 50 pb i 25 pb odpowiednio w lutym i marcu 2022 r. i zakończy cykl podwyżek stóp - przewiduje Jakub Borowski z Credit Agricole w komentarzu do wtorkowej decyzji RPP, która podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych.

Zgodnie z wtorkową decyzją RPP, stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,3 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.

Zdaniem głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego, kolejna - po grudniowej - podwyżka stóp o 50 bp wskazuje, że RPP preferuje stopniowe dostosowanie polityki pieniężnej zamiast jej radykalnego i skoncentrowanego w czasie zaostrzenia.

Borowski zauważył, że w komunikacie po posiedzeniu Rada podtrzymała ocenę, zgodnie z którą główną przyczyną podwyższonej inflacji są czynniki podażowe (wzrost cen surowców i uprawnień do emisji CO2, związane z pandemią zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz dokonane wcześniej podwyżki cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci).

- Podobnie jak w poprzednich miesiącach Rada odnotowała dodatkowy czynnik proinflacyjny w postaci trwającego ożywienia gospodarczego, w tym wzrostu dochodów gospodarstw domowych. W ocenie Rady inflacja, podbijana przez wzrost taryf na energię elektryczną, gaz i energię cieplną, utrzyma się na podwyższonym poziomie również w 2022 r., a czynnikiem ją ograniczającym będzie tzw. Tarcza Antyinflacyjna. W dłuższej perspektywie Rada oczekuje spadku inflacji, do czego przyczynią się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych wstrząsów podbijających dynamikę cen oraz dotychczasowe podwyżki stóp procentowych - wskazał Borowski.

Wzrost cen surowców

W jego ocenie komunikat Rady wskazuje, iż RPP nadal obawia się wtórnych impulsów inflacyjnych wywołanych przez silny wzrost cen surowców. Ekonomista banku wskazał, że Rada, podobnie jak w grudniu, uzależniła skalę łącznego zacieśnienia monetarnego od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy”. Według Borowskiego, cytowane sformułowania sygnalizują gotowość do dalszego i stopniowego zacieśnienia polityki pieniężnej i akceptowanie przez RPP długotrwałego utrzymywania się inflacji powyżej celu inflacyjnego.

- Treść komunikatu po posiedzeniu RPP stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w lutym nastąpi dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej. Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą RPP podniesie stopę referencyjną NBP o 50 pb i 25 pb odpowiednio w lutym i marcu 2022 r. i zakończy cykl podwyżek stóp procentowych - wskazał ekonomista Credit Agricole, dodając, iż więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej rzuci środowa konferencja prasowa prezesa NBP.

Zdaniem Borowskiego, treść komunikatu po wtorkowym posiedzeniu Rady jest neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib