Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.01.2012

Nie daj się bankowi nabić w butelkę

27 państw europejskich sprawdziło łącznie 562 strony internetowe oferujące szybkie pożyczki. W akcji tej brał również udział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ernest Makowski w studiu radiowej JedynkiErnest Makowski w studiu radiowej JedynkiFot. Wojciech Kusiński/PR

– Sprawdziliśmy dziesięć polskich stron – mówi Ernest Makowski z UOKiK. Ujawnia w radiowej Jedynce, że w stosunku do właścicieli czterech stron jest prowadzone postępowanie wyjaśniające. Na tych stronach były treści niezgodne z prawem albo czegoś brakowało. Najczęściej popełnianym błędem – nie tylko w Polsce – było niepodawanie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania kredytu.

To niezgodne z prawem. W Polsce od blisko miesiąca kredytobiorcy są pod specjalną ochroną. 18 grudnia weszła w życie znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. Dotyczy w zasadzie wszystkich rodzajów kredytów: ratalnych, na koncie, na karcie kredytowej, samochodowych, pożyczek gotówkowych, a nawet kredytów hipotecznych.

– Nowelizacja podwyższyła z 80 tys. do 255 tys. (lub równowartości tej kwoty w walutach obcych) kwotę uznaną za kredyt konsumencki – przypomina rozmówca "Sygnałów Dnia". Nowe przepisy zwiększają ochronę konsumenta, bo dają mu więcej praw. Kredytobiorca ma teraz 14 dni na przeanalizowanie umowy i zastanowienie się, czy dobrze zrobił, biorąc kredyt. Do tej pory było to 10 dni. W ciągu tych 2 tygodni może odstąpić od umowy. Choć za czas, kiedy pieniądze były na jego koncie, będzie musiał zapłacić odsetki.

Konsument będzie musiał być również szczegółowo poinformowany o warunkach, na jakich kredyt jest udzielany. Dostanie formularz, w którym znajdą się wszystkie niezbędne informacje np. o odsetkach czy warunkach, na jakich można kredyt wcześniej spłacić. Do tej pory te informacje były zawarte w skomplikowanej umowie. Taki formularz jest wspólny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej i w każdym z nich wygląda tak samo. Dzięki temu konsument będzie mógł porównywać oferty poszczególnych instytucji finansowych.

Rozmawiali Roman Czejarek i Krzystof Grzesiowski.

(ag)