Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Borys 16.01.2012

Chcesz robić tanie zakupy? To proste! (wideo)

Wszystko jest coraz droższe. Coraz trudniej także o żywność dobrej jakości. Nic bardziej mylnego! Można robić tanie i ekologiczne zakupy, sprawdź jak?
Chcesz robić tanie zakupy? To proste (wideo)Glow Images/East News

Odpowiedzią jest kooperatywa spożywcza. Nie jest to pomysł nowy. Na zachodzie taki system zakupów działa z powodzeniem w wielu miejscach. Kooperatywy spożywcze coraz częściej powstają także w Polsce.

Razem jest taniej

Kooperatywa polega na tym, że skrzykuje się grupa ludzi, która wspólnie robi zakupy u lokalnych producentów żywności. W ten sposób omija się marże sklepów. Zazwyczaj towary na giełdzie rolnej są o połowę tańsze niż w supermarkecie. Dodatkowo taki system zakupów wymaga planowania, co eliminuje powszechne na zakupach nabywanie produktów niepotrzebnych.

Jednak to nie koniec zalet grupowych zakupów. Każdy uczestnik kooperatywy ma dostęp do świeżych i lokalnych produktów. Wiele organizacji kładzie także nacisk na jakość uprawy. To zależy od wewnętrznych ustaleń grupy.

Z ekonomicznego punktu widzenia takie zakupy wspierają lokalny przemysł, a to oznacza, że region w dłuższym terminie czasu powinien się bogacić.

Nie tylko sami zainteresowani zyskują, idea kooperatywy spożywczej wspiera także ochronę środowiska. Kupując produkty lokalne przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia na Ziemi. Produkty, które docierają do naszych supermarketów z innych krajów przebywają długą podróż. Daleki transport generuje po pierwsze koszty, a po drugie po przez spalanie paliw powoduje zanieczyszczanie środowiska.

Jak zakupy przez Internet

Kooperatywy spożywcze coraz częściej pojawiają się w dużych polskich miastach. Jak to się robi praktyce?

Oczywiście zasady działania grupy ustalają sami jej członkowie. Jednak zazwyczaj do wyboru są dwa rodzaje członkostwa: czynne i bierne. Czynne oznacz, że członek bierze na siebie część prac związanych ze zbieraniem, realizowaniem bądź dystrybuowaniem zamówień. Członek bierny zaś zamiast swojej pracy wnosi jakiś ekwiwalent pieniężny i w ten sposób jest tylko beneficjentem działania tej społeczności.

Zorganizowanie grupy ludzi nie jest trudne. Kooperatywy spożywcze, które już działają chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, a nawet programami komputerowymi, które pozwalają na sprawne zbieranie zamówień.

W Polsce działa kilkanaście takich grup i ciągle powstają nowe.

Zobacz co członkowie kooperatywy spożywczej z Warszawy mówili na konferencji TED:

ab