Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Maria Kąkol 20.03.2013

Bez siatki? Dziękuję, nie skorzystam

Żywność zwaną ekologiczną wciąż traktujemy podejrzliwie. Czy słusznie? Co świadczy o jej jakości i jak rozpoznać produkt ekologiczny?
Posłuchaj
  • O żywności ekologicznej rozmawiają prof. Ewa Rembiałkowska i Roman Czejarek (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Najlepszym dowodem wysokiej jakości produktów jest ich bardzo szczegółowa kontrola i później certyfikacja. W Polsce istnieje dziesięć jednostek uprawnionych do wystawiania certyfikatów; ich działalność kontrolowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - wyjaśnia prof. Ewa Rembiałkowska, kierownik Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej i Towaroznawstwa z SGGW w Warszawie.

Prof.
Prof. Ewa Rembiałkowska

Jednostki takie sprawdzają uczciwość postępowania każdego rolnika. Dwukrotnie przyjeżdża do niego inspektor. Za pierwszym razem wizytę trzeba uzgodnić z rolnikiem, bo musi on pokazać księgi, w których obowiązany jest spisywać każdą czynność, jaką wykonuje podczas pracy. Gość "Czterech pór roku" podkreśla, że druga, niezapowiedziana wizyta, to bardzo dobry chwyt strategiczny, ponieważ ewentualnie pozwala przyłapać rolnika na nieuczciwości. - Jeśli inspekcja nie przebiegnie pomyślnie, o certyfikacie nie ma mowy - twierdzi prof. Rembiałkowska.

Jak w sklepie odróżnić żywność ekologiczną od nieekologicznej? Gość radiowej Jedynki radzi, by zwracać uwagę na opakowanie produktu. - Musi być na nim napisane "produkt rolnictwa ekologicznego", ponadto istnieje obowiązek oznaczenia takiej żywności specjalnym znakiem - zielonym liściem otoczonym białymi gwiazdkami. Daje to 100 procent pewności, że produkt jest rzeczywiście ekologiczny.

Zdarzają się podróbki, więc w razie wątpliwości poprośmy sprzedawcę o certyfikat, który ma obowiązek go nam pokazać - zapewnia prof. Rembiałkowska. Przestrzega też, żeby kupować tylko żywność zapakowaną. W siatce znajduje się karteczka z nazwiskiem i numerem telefonu producenta oraz nazwą jednostki certyfikującej. Kiedy zadzwonimy do producenta i potwierdzi, że to on dostarczył żywność do sklepu, możemy mieć pewność co do jej wysokiej jakości. Dlatego produktów bez opakowań w żadnym razie nie kupujmy - przestrzega pani profesor.

Rozmawia Roman Czejarek.