Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 17.04.2014

71. rocznica powstania w getcie warszawskim

Było to pierwsze wystąpienie zbrojne o dużej skali, podjęte przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom. Powstanie w getcie warszawskim często stawiane jest na równi z powstaniem warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim - Deportacja Żydów. Fotografia z Raportu Stroopa.Powstanie w getcie warszawskim - Deportacja Żydów. Fotografia z Raportu Stroopa. wikipedia.org/Jürgen Stroop

Powstanie w getcie warszawskim trwało zaledwie miesiąc i z góry skazane było na porażkę, ale historycy są niemal zgodni, że zryw odwagi w getcie można porównać z powstaniem warszawskim. Wystąpienie w getcie było także pierwszą tego typu akcją w całej okupowanej Europie.

Życie codzienne w getcie warszawskim

Warunki życia w getcie warszawskim były tragiczne. Na wydzielonym terenie miasta przebywało 460 tys. ludzi. Mieszkańców dziesiątkowały choroby i głód. W chwili wybuchu powstania w getcie przebywało zaledwie od 50 do 70 tys. osób.

– W momencie wybuchu powstania mamy getto szczątkowe. Getto warszawskie, które istniało od 1940 roku, w największej formie trwało do roku 1942. Wtedy zaczęła się wielka akcja likwidacyjna, czyli wywózki Żydów do obozów zagłady. Powstanie w getcie warszawskim nie miało założenia, że będzie wygrane. Chodziło bardziej o zbrojną samoobronę – wyjaśniała w PR24 Aleksandra Karkowska z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Po powstaniu

Powstanie w getcie warszawskim trwało niespełna miesiąc. Walczący przeciwko hitlerowcom nie mieli ani doświadczenia bojowego, ani odpowiedniego uzbrojenia. Getto zostało zrównane z ziemią.

– Po oficjalnym zakończeniu powstania ogłoszonym przez Niemców miało miejsce symboliczne wydarzenie, które odebrało jakąkolwiek nadzieję pozostałym przy życiu Żydom. Chodzi o wysadzenie Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie, która stanowiło ostatni symbol istnienia Żydów w Warszawie i w Polsce – mówiła Gość PR24.

Świat ślepy i głuchy na powstanie

W sprawie powstania w getcie warszawskim i holocaustu zawsze powraca pytanie: Dlaczego świat nie reagował na ogrom bestialstwa wobec Żydów?

– Prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie, dlaczego świat był bierny. Jan Karski informował o sytuacji zarówno Europę, jak i Amerykę. Informatorów było więcej, ale świat nie chciał uwierzyć i nie reagował – tłumaczyła Aleksandra Karkowska.

W ramach obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim w miastach całej Polski zorganizowana została akcja „Żonkile”. Wolontariusze rozdawali na ulicach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek, nadzieję i związane są z osobą Marka Edelmana.

PR24/Grzegorz Maj