Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.09.2016

77 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę

Mija 77 lat od napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 roku, zgodnie z tajnym protokołem Paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice naszego kraju. O tym tragicznym dla Polski wydarzeniu z dyrektorem Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mirosławem Szumiło, rozmawiał Witold Banach.
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939.Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939. wikipedia.com
Posłuchaj
  • 17.09.16 77 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę – materiał Witolda Banacha
Czytaj także

Wkroczenie ZSRR na terytorium Polski było złamaniem paktu o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. – To był cios w plecy – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Mirosław Szumiło. – Polacy nie spodziewali się, że Związek Radziecki zaatakuje. Choć były pewne sygnały świadczące o przygotowaniach sowietów do ataku, polskie dowództwo nie miało świadomości, że może do tego dojść – wskazywał ekspert. 

Wielu historyków uważa radziecką agresję za IV rozbiór Polski, a zdecydowana większość – za napaść zbrojną, podjętą, tak jak niemiecka, bez wypowiedzenia wojny. Historycy są zgodni, że dla Stalina była to również osobista zemsta za klęskę poniesioną podczas najazdu na Polskę w 1920 roku.

Propaganda sowiecka określała agresję jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”.

Do niewoli sowieckiej trafiło blisko 250 tysięcy polskich żołnierzy. Już we wrześniu 1939 roku mordowano jeńców. Nastąpiły także masowe deportacje ludności na Syberię i do Kazachstanu, które w sumie objęły około półtora miliona Polaków.

Więcej w całej rozmowie z dr Mirosławem Szumiło.

Polskie Radio 24/IAR/pj