Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 01.05.2017

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Wiec pierwszomajowy w Warszawie, 1925 r.Wiec pierwszomajowy w Warszawie, 1925 r.wikipedia.com

Według gościa Polskiego Radia 24 w historii Święta Pracy możemy znaleźć odzwierciedlenie ówczesnych konfliktów społecznych i politycznych. – Patrząc globalnie to ze Świętem Pracy związane były zawsze nieporozumienia, nie tylko między klasą robotniczą a ziemiaństwem i burżuazją, ale też w samym środowisku robotniczym występowały konflikty. Fakt, że nie ma jedności nie jest niczym dziwnym, ponieważ różne były wizje tego jak ma wyglądać państwo i jak walczyć o zmiany – mówił dr Marek Nadolski.

Jak podkreślał historyk, Święto Pracy było obecne w Polsce na długo przed PRL-owskimi pochodami pierwszomajowymi. – Organizatorzy strajku majowego w Chicago w 1886 roku zostali skazani na śmierć, z czego cztery wyroki wykonano, a jedna osoba popełniła samobójstwo. W ówczesnej Ameryce nie było miejsca dla robotników w życiu publicznym. W Polsce pod koniec XIX. wieku protesty miały wymiar nie tylko robotniczy, ale też niepodległościowy, głównie w zaborze rosyjskim. W II RP nie ustanowiono dnia wolnego z okazji Święta Pracy, więc obchody były gestem sprzeciwu wobec władzy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 01.05.2017

Godzina emisji: 16:07