Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.10.2017

Edukacja w Polsce po powstaniu „Solidarności”

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
03.1989 r. Jarosław Wałęsa (Ś) w szkole w Gdańsku03.1989 r. Jarosław Wałęsa (Ś) w szkole w Gdańsku MAREK SZYMANSKI/REPORTER/EASTNEWS

Według Krzysztofa Jabłonki „Solidarność” zmieniła ludzi. - Nie można zmienić historii, jeśli dany człowiek sam się nie zmieni. Myślę, że w czasie komunizmu historycy znali prawdziwą historie Polski, tylko nie wiedzieli jak ją opowiedzieć lub się po prostu bali. Nauczyciel ma wybór, albo wejść do klasy i pozyskać dzieci, albo zachowywać się poprawnie, czyli nieautentycznie, lecz młodych ludzi się nie da oszukać. Wybierałem jednoznacznie dzieci – miałem po prostu powiedzieć to, po co tam byłem. Stąd narażenie się na działanie donosicieli, którzy jednak byli bezsilni przez długi czas – powiedział nauczyciel.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 siłą komunistów był strach. - Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie. Gdy myśmy się przestawali bać, to oni się zaczynali bać. Gdy przychodziłem na lekcje na zastępstwach, to dawałem dzieciom dowolność wyboru tematu. W 100 proc. zawsze wybierały Katyń. Nie było tam treści antyrosyjskich, natomiast ukazane były też zbrodnie na historii. Klasycznym przykładem manipulacji jest np. mapa polityczna Polski z 1939 roku, gdzie w ogóle nie ma Kresów – mówił Jabłonka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/kk

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 20:35