Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 09.12.2017

Gospodarcze podłoże i skutki wprowadzenia stanu wojennego

– Stan wojenny był ostatnią i rozpaczliwą próbą ratowania władzy komunistów w Polsce. Okazał się gwoździem do trumny dla systemu pod względem politycznym i gospodarczym – powiedział ekonomista dr hab. Marian Szołucha. W audycji Wszystko Jest Historią rozmowa o programach reform ekonomicznych w latach 80. i znaczeniu stanu wojennego dla ich przeprowadzenia.
Kolejka do sklepu w okresie PRLKolejka do sklepu w okresie PRLwikimedia.commons/fot.Niki K
Posłuchaj
  • 09.12.17 dr Marian Szołucha: „Stan wojenny, pod względem ekonomicznym, był zupełnym dramatem, który objawił się totalnym rozkładem gospodarki (…)”
Czytaj także

Wprowadzając 13 grudnia 1981 roku stan wojenny, gen. Wojciech Jaruzelski, jako jeden z powodów tej decyzji, podał fatalny stan gospodarczy państwa. W obliczu rosnącego od lat 70. ubóstwa, zapaści gospodarczej i pogarszających się nastrojów społecznych, postanowiono użyć brutalnej siły do utrzymania władzy.

– Kryzys ekonomiczny objawił się i przeszedł do historii zwłaszcza ze względu na wydarzenia w Świdniku, Lublinie, Śląsku, czy na Wybrzeżu. Wojskowym wydawało się, że wprowadzenie stanu wojennego zapobiegnie gospodarczemu, a także społecznemu napięciu. Sądzili, że ekonomią można kierować na modłę militarną. Niestety komisarze wojskowi okazali się do tego zupełnie nieprzygotowani, co sprawiło, że stan wojenny przyczynił się do kompletnego rozkładu krajowej gospodarki – podkreślił wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Spowodowane wprowadzeniem rygorów stanu wojennego utrudnienie kooperacji najważniejszych przedsiębiorstw, gigantyczne podwyżki niemal wszystkich artykułów i pogłębienie zacofania technologicznego. Między innymi te zjawiska przyczyniły się do tego, że stan wojenny w zdecydowanym stopniu pogorszył istniejący stan rzeczy.

– Dodatkowo Stany Zjednoczone, których prezydentem był Donald Regan, nałożyły na Polskę sankcje gospodarcze. Ceny żywności rosły o kilkaset procent w skali roku, chociażby chleba. W 1980 roku bochenek kosztował 4,19 zł, a po stanie wojennym, gdy państwo znalazło się w kompletnej zapaści gospodarczej, jego koszt wynosił 16,25 zł. W ciągu 5 lat podrożał o 400 proc. – dodał dr hab. Marian Szołucha.

O innych gospodarczych i społecznych skutkach stanu wojennego w całej rozmowie z dr. hab. Marianem Szołuchą.

Audycję Wszystko Jest Historią prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/db

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 09.12.17

Godzina emisji: 13.33