Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 02.02.2018

Premier Mateusz Morawiecki w Markowej. Kwiaty pod pomnikiem "Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc"

W dzień po uchwaleniu krytykowanej przez Izrael ustawy o IPN, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. Patronem placówki jest rodzina Ulmów, która w latach 1942-44 ukrywała 8 Żydów. Na skutek donosu szmalcownika w marcu 1944 roku Ulmowie, ich 6 dzieci oraz grupa ukrywających się Żydów zostało zamordowanych przez Niemców. Historię Ulmów przybliżał reporter PR24 Marcin Chmielnicki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 02.02.2018Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. 02.02.2018PAP/Paweł Supernak

Muzeum Polaków Ratujących Żydów powstało w Markowej, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, będącą w zaawansowanej ciąży jego żonę Wiktorię i sześcioro dzieci Ulmów; najstarsza spośród rodzeństwa Stasia miała osiem lat.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.

W ocenie Marcina Chmielnickiego rodzina Ulmów to symbol tego jaki był stosunek Polaków do Żydów w czasie II wojny światowej. – Od 1942 do 1944 roku rodzina Ulmów dała schronienie ośmiorgu Żydom. Józef Ulma od początku okupacji niemieckiej pomagał Żydom, nie wyobrażał sobie innej postawy. Jednak rankiem 24 marca 1944 roku do domu Ulmów przybyli niemieccy żandarmi. Najpierw zamordowali ukrywających Żydów, potem Józefa i jego ciężarną żonę, a następnie rozstrzelali sześcioro dzieci Ulmów. Z ostatnich badań wynika, że polska społeczność w Markowej uratowała kilkudziesięciu Żydów – powiedział reporter.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej otwarto w 2016 roku. Przez pierwszy rok działania placówkę odwiedziło około 50 tysięcy turystów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

____________________ 

Data emisji: 02.02.2018

Godzina emisji: 13:11