Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 11.02.2018

"Należy docenić Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu sąsiadów"

– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
Mężczyźni zatrzymani w czasie łapanki w Warszawie; zdjęcie ilustracyjneMężczyźni zatrzymani w czasie łapanki w Warszawie; zdjęcie ilustracyjneWikimedia Commons/Domena Publiczna

Joanna Sobolewska-Pyz urodziła się w lipcu 1939 roku jako córka Haliny i Tadeusza Grynszpanów. W 1943 utraciła rodziców. Małą dziewczynkę uratował granatowy policjant, który z getta przeniósł ją na aryjską stronę miasta. Zamieszkała u nauczycielki swojej matki Wandy Niczowej.

– Pani Niczowa mówiła mi, że byłam mocno zawszona. Do mojego ubranka przypięta była karteczka z jej adresem. Dlatego to do niej przyniósł mnie ten granatowy policjant. To ona opowiedziała mi o dziadkach i rodzicach – wspominała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Następnie Joanna Sobolewska-Pyz  trafiła pod opiekę Anastazji i Waleriana Sobolewskich, którzy postanowili ją adoptować. Jak powiedziała, Wanda Niczowa miała już pod swoją opieką żydowską dziewczynkę i obawiała się zajmować kolejną. Dlatego oddała panią Joannę innej rodzinie.

– Państwo Sobolewscy bardzo chcieli mieć dziecko, ale niestety nie mogli doczekać się własnego potomstwa. Wiedzieli, że z powodu wojny jest mnóstwo małych sierot. Z tego względu chodzili na dworce i stacje kolejowe, gdzie przyjeżdżały dzieci z Zamojszczyzny, które wywożono do Niemiec, ale nie udało im się wziąć stamtąd żadnego z nich. Poprzez znajomą dowiedzieli się, że u pani Niczowej wychowuje się mała dziewczynka. Tym sposobem trafiłam do państwa Sobolewskich – powiedziała.

Joanna Sobolewska-Pyz przez całe nastoletnie życie nie wiedziała, że jest Żydówką. Dopiero przed maturą, dowiedziała się prawdy. W latach 60. poznała imiona swoich żydowskich rodziców, dzieje swojej rodziny i odszukała krewnych w Izraelu.

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 20:07