Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 30.04.2018

Historia Na Dziś. Jak obchodzono majowe święta w PRL?

Początek maja to czas trzech następujących po sobie świąt: Święta Pracy, Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. O genezie i obchodzeniu tych świąt w PRL mówił w audycji w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Pochód pierwszomajowy w Szczecinie w 1978 r.Pochód pierwszomajowy w Szczecinie w 1978 r.wikipedia.com/Doktor.opi / CC3.0.

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej.

Zdaniem Patryka Pleskota 1 maja był elementem przestrzeni politycznej w II RP, który komuniści zaadaptowali. - 1 maja stał się kamieniem węgielnym całej ideologii komunistycznej. Tradycyjne rytuały były zastępowane innymi. Pochody odbywały się od Warszawy aż po wieś, od samego początku Polski Ludowej. Od 1950 roku 1 maja stał się świętem oficjalnym. Ludzie byli zmuszani, by chodzić na pochody – powiedział historyk.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt w Polsce, ustanowione w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Według gościa Polskiego Radia 24 Dzień Flagi ma swoje konotacje historyczne. – Władze komunistyczne robiły wszystko, by flagi wywieszone na 1 maja zdejmować, za zachowanie flagi groziło nawet aresztowanie. 2 maja 1945 roku Polacy wywiesili też na Reichstagu flagę biało czerwoną – mówił Pleskot.

227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. W ocenie historyka komuniści nie chcieli dopuścić do niezależnych obchodów święta konstytucji.

– 3 maja 1946 roku mieliśmy rozruchy - tysiące ludzi demonstrowało, głównie w Krakowie. Zamieszki zostały krwawo stłumione. Komuniści mieli problem z 3 maja, ponieważ w partyjnej ideologii konstytucja 3 maja była uznawana za postępową. Władza nie chciała pozwolić na niezależne od niej świętowanie – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Historia na dziś w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 20:36