Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 01.09.2014

Dariusz Szwed: Polska ma mniej wody niż Egipt

- Polska jest krajem stepowiejącym - mówi Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. - Mamy mniej wody na głowę mieszkańca niż Egipt, który kojarzy nam się z pustyniami. W Europie wcale nie ma tak dużo wody, jak nam się wydaje.
Woda z kranu, czy woda butelkowana? Która lepsza?Woda z kranu, czy woda butelkowana? Która lepsza?Glow Images/East News

Komisja Europejska ogłosiła właśnie temat konsultacji społecznych. Tym razem postawiono na wodę, a dokładny tytuł projektu brzmi "Co sądzisz o wtórnym wykorzystaniu wody?". W Europie większość oczyszczonych ścieków komunalnych trafia do rzek i jezior. Tymczasem zwiększenie wtórnego wykorzystania wody mogłoby pomóc znaleźć rozwiązanie narastającego problemu niedoboru wody oraz przeciwdziałać suszom.
Gość Czwórki, Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu zwraca uwagę na konieczność wtórnego wykorzystywania wody. - Woda to zasób słabo odnawialny, a my zużywamy jej dużo - mówi ekspert. - Cykl wodny jest mocno naruszony. Nie szanujemy wody, wydaje nam się, że jest za darmo.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest coś takiego jak recykling wody, który precyzyjniej możemy nazwać zarządzaniem popytem na wodę. - Chodzi o to, by być czystym i napojonym, a mniej wody zużywać - mówi Szwed. - Należy w tym celu wprowadzać rozwiązania technologiczne, a także społeczne. Powinniśmy np. brać przykład z Kopenhagi, aktualnej Zielonej Stolicy Europy.
Najprostsze rozwiązania by zaoszczędzić wodę i na wodzie to: zamontowanie perlatorów na kranach, branie prysznica zamiast kąpieli, instalacja tzw. suchych toalet.

Czytaj też: Polacy żyją ekologicznie? "Staramy się"
Co powoduje, że z roku na rok Europa ma większe problemy z wodą, jak powinniśmy postępować wobec wody z opadów i jakie są dalsze losy projektu "Prawo do wody" dowiesz się słuchając załączonej audycji "Europejski lunch".

(pj/kul)