Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.06.2014

Udany rok urlopu ojcowskiego

Od ponad roku ojcowie mogą brać płatny urlop tacierzyński. Ilu panów skorzystało z takiej możliwości?
Udany rok urlopu ojcowskiegoflickr/f1uffster (Jeanie)
Posłuchaj
  • 17.06.2014 Paweł Woliński: „Nadal traktujemy ciążę jako chorobę”

Posiadanie dzieci było dotąd źle traktowane przez pracodawców. Czy sytuacja zmieniła się, odkąd weszła w życie ustawa określająca na nowo przepisy Kodeksu Pracy odnośnie płatnych urlopów związanych z narodzinami dziecka, w tym ustanowiła obok urlopów macierzyńskich, urlopy ojcowskie?

- Szereg ułatwień i regulacji prawnych, umożliwia rodzicom podjęcie decyzji o tym, kiedy powiększyć rodzinę. Od 2013 roku istnieje możliwość wzięcia płatnego urlopu. Takie rozwiązanie bardzo się sprawdziło, polityka prorodzinna wpływa pozytywnie na poziom demografii w naszym kraju. Pozostanie z dzieckiem w domu i korzystanie z płatnych urlopów stymuluje dzietność w naszym kraju – podkreślił Gość PR24 Tomasz Wardach, naczelnik Wydziału Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
- Kalkulacja jest prosta. Im większe zabezpieczenie finansowe, tym chętniej decydujemy się na dzieci – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Paweł Woliński z Fundacji Mama i Tata.

Największe bolączki
Wciąż jeszcze system wymaga wielu regulacji, poprawek i zmian. Nie każda polska rodzina może w pełni korzystać z płatnych urlopów. Dlaczego?
-  Najczęściej podnoszonym problemem jest to, że rodzice nie są pełnoprawnymi pracownikami, nie mają etatów i nie przysługują im urlopy macierzyńskie, macierzyńskie ani ojcowskie – przyznał Tomasz Wardach z MPiPS. Przyznał także, że rzadziej wykorzystywane są nieodpłatne urlopy wychowawcze.

Także poziom biurokracji powoduje, że rodzice muszą kombinować, aby uzyskać jakiekolwiek świadczenia.

- Nadal traktujemy ciążę jak chorobę, wprowadzamy wybiórcze rozwiązania, z których nie wszyscy rodzice mogą skorzystać  – powiedział Paweł Woliński z Fundacji Mama i Tata.
Grupa wykluczonych z płatnych urlopów jest w Polsce wciąż bardzo duża. Mimo iż sam pracodawca nie ponosi żadnych kosztów urlopu macierzyńskiego pracownika, ponieważ składki pokrywają ubezpieczenia ZUS, pracodawcy wciąż niechętnie zatrudniają ludzi, który mają dzieci. A spora część pracowników nie ma umowy o pracę.

- Niestety, u nas urlop macierzyński i tacierzyński jest związany ze stosunkiem pracy, a osoby poza etatem nie mają opłacanych składek, nie mogą myśleć o płatnych urlopach – przyznał Tomasz Wardach, naczelnik Wydziału Prawa Pracy MPiPS.

PR24/dk