Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 22.07.2018

Czy Kościołowi katolickiemu grozi marginalizacja?

Od wielu dziesięcioleci nie milkną głosy, że Kościół katolicki czeka marginalizacja, a chrześcijaństwo skazane jest na utratę społecznego prestiżu. Tymczasem wielu duchownych, jak i świeckich, nie przyjmuje tego do wiadomości, zwłaszcza w Polsce. W jaki sposób Kościół może stawiać czoła tym nieprzychylnym opiniom? Do tematu w audycji „Życie z duszą, czy bez?” odniósł się teolog ks. Robert Skrzypczak.
Posłuchaj
  • 22.07.18 ks. Jerzy Skrzypczak: „Kościół toczy dziś w wielu krajach walkę o przetrwanie (…)”.
Czytaj także

Niedawno, w trakcie jednego z nabożeństw, papież Franciszek powiedział, że wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Z tych słów mogłoby wynikać, że Kościół, trapiony wewnętrzną chorobą, nie znajduje się w zbyt dobrej kondycji. Z tym, że współczesny Kościół ma swoje problemy zgodził się ks. Jerzy Skrzypczak. Zwrócił uwagę, że w wielu miejscach świata brakuje misjonarzy, którzy mogliby zaszczepić chrześcijaństwo w nowych wyznawców. Dodał również, iż w niektórych krajach Kościół zmuszony jest do prowadzenia walki o przetrwanie.

– W pewnych przypadkach wydaje się, że już poległ. Imponująca jest szybkość, z jaką dochodzi do wytracania struktury i tkanki chrześcijańskiej w państwach, które utożsamiane są z tradycją związaną z naszą wiarą. Mam tu na myśli Niemcy, Francję, czy Skandynawię. Wydaje się, że w tych państwach będziemy mieli do czynienia z epoką postchrześcijańską, a nawet, co podkreślają bardziej pesymistycznie nastawieni, z kalifatem, np. francuskim lub katalońskim – powiedział duchowny.

Ks. Jerzy Skrzypczak podkreślił, że kondycja polskiego Kościoła jest lepsza niż w krajach zachodnich. Składa się na to m.in. fakt, że wielu z nas doświadczyło pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także próby zwalczenia wiary katolickiej przez władze komunistyczne. Te dwie kwestie w znaczący sposób wzmocniły przywiązanie Polaków do Kościoła.

– Mogę powiedzieć, że jesteśmy pokoleniem, które zostało dotknięte świętością posługi papieża Polaka. Nawet jeśli ktoś w dzisiejszych „zabieganych” czasach nie ma możliwości praktykowania religii, to w wielu przypadkach nosi szacunek do Boga i jego przykazań. Na Zachodzie Kościół znajduje się w coraz bardziej wrogo nastawionej rzeczywistości, gdzie chrześcijanie są niemile widziani. Do tego dochodzą problemy z tożsamością i rozmywaniem się postaw chrześcijańskich – dodał gość Polskiego Radia 24.  

Audycję „Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

--------------------

Data emisji: 22.07.18

Godzina emisji: 19.06